6. 2. 2018

Tisková zpráva MHMP, 6. 2. 2018
vizualizace Gehl architects

Postupná proměna prostoru Severojižní magistrály dnes získala jasnější obrysy. Rada hl. m. Prahy schválila harmonogram určující místa, kterým je třeba se v nejbližší době věnovat. Některé změny, jako například zlepšení podmínek pro chodce nebo cyklisty, se začnou prověřovat už tento rok. Harmonogram vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) na pokyn pražské Rady.

Harmonogram se týká tříkilometrového úseku Severojižní magistrály mezi Hlávkovým a Nuselským mostem. Dopravní tepna zde protíná hustě obydlené čtvrti centra města a míjí mnoho významných institucí: Národní muzeum, Státní operu či Muzeum hlavního města Prahy. Jedním z cílů změn je tyto instituce lépe propojit a zpřístupnit a zlepšit podmínky pro 100 000 chodců, kteří denně magistrálu přecházejí..

“Nejvíce viditelné budou úpravy mohou Pražané čekat v okolí I.P. Pavlova a mezi budovami Národního muzea, ” vysvětluje náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

“Upravíme nastavení světelné signalizace tak, aby se zlepšila plynulost automobilové dopravy i komfort pro chodce, kteří magistrálu denně přecházejí,” uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky.

Mezi hlavní témata, která je dle harmonogramu vhodné prioritně řešit, patří:

  • Nový městský mobiliář (lavičky, odpadkové koše a stojany na kola)
  • Nové přechody a nové chodníky
  • Orientační systém pro lepší pohyb a orientaci chodců
  • Zlepšení pobytové kvality prostranství v okolí I.P. Pavlova

“Na své si přijdou i cyklisté, kteří se do budoucna mohou těšit na lepší značení a bezpečnější přejezdy,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. „Lepší podmínky pro cyklisty mohou být jedním z řešení pro zklidnění magistrály,“ dodává Boháč.

Harmonogram je členěn na jednotlivé úseky, témata, cíle a příklady navržených opatření. Cílem harmonogramu je vybrat prioritní témata, kterým se bude město v nejbližší době věnovat. Vizi proměny Severojižní magistrály loni představila dánská kancelář Gehl Architects.

Více na: www.iprpraha.cz/magistrala