8. 8. 2014
Manipulace s volebními obvody je častou nekalou praktikou velkých politických stran. Dokazuje to i aktuální situace na Praze 9, kvůli které zelení podali žalobu. Vládnoucí koalice ODS a TOP 09 na Praze 9 se totiž bojí o svá křesla natolik, že neváhala účelově a v rozporu se zákonem rozparcelovat městskou část na volební obvody. Zelení reagují žalobou a požadují vytvoření jediného volebního obvodu.
Na svém červnovém zasedání přijalo zastupitelstvo Prahy 9 návrh Rady na rozdělení městské části na tři volební obvody. Taková úprava je v zásadě v jeho pravomoci. Jak však již tehdy upozorňovali zástupci zelených, zmíněné usnesení zásadním způsobem porušovalo rovnost hlasů voličů, když ve volebním obvodu 2 (Střížkov) připadalo na jeden zastupitelský mandát 906 oprávněných voličů, zatímco v obvodu č. 1 (Prosek a Krocínky) 1240 voličů. To by znamenalo odchylku ve váze hlasů ve výši 27 %, zatímco Ústavní soud stanovil jako nejvyšší přijatelnou odchylku 12 %.
Když si starosta Jarolím (ODS) konečně uvědomil, že toto rozdělení nemůže obstát před soudním přezkumem, svolal mimořádné jednání zastupitelstva, na kterém nechal předchozí usnesení revokovat a schválit rozdělení nové. V něm je sice váha hlasů mezi obvody srovnatelná, avšak jen za cenu připojení územně nesouvisejících okrsků k volebnímu obvodu č. 2, což zcela popírá jakýkoli smysl dělby území na obvody (viz mapa).
„V tomto volebním obvodu má být navíc obsazováno pouze 9 mandátů, což zvyšuje přirozený práh pro získání křesla v zastupitelstvu až nad Ústavním soudem dovolených 10 %. Zelení se tváří v tvář tomuto výsměchu demokratickým zásadám voleb rozhodli reagovat návrhem na zrušení obou problematických usnesení zastupitelstva,” uvádí 1. místopředsedkyně zelených Jana Drápalová.
Šikana menších stran ohýbáním volebních pravidel v Česku není ničím novým a neznámým. Ústavní soud v současnosti rozhoduje o ústavnosti pětiprocentní klauzule pro volby do Evropského parlamentu, která připravila voliče zelených či Pirátů o rovné hlasovací právo. Obdobná situace jako nyní na Praze 9 pak nastala před čtyřmi lety na úrovni celé Prahy, kterou ODS účelově rozdělila na množství prapodivných obvodů. Tehdy ještě zelení a další poškozené strany u soudu neuspěly, nynější situace je však ještě více doočíbijící.
“Nejspravedlivějším způsobem hlasování v komunálních volbách je vytvoření pouze jediného volebního obvodu. Zákon sice dělbu do více obvodů v zásadě připouští, nesmí ale jít o účelový zásah do proporcionality volebního systému. Na Praze 9 se zjevně jedná o tzv. gerrymandering, účelovou manipulaci s volebními obvody. Věříme, že soud označí takové jednání za protizákonné a dotčená usnesení zastupitelstva zruší,” dodává předseda zelených na Praze 9 Jan Trnka.