25. 2. 2010
Injekce 100 milionů Kč do zadluženého Kongresového centra jeho budoucnost neřeší, ale pouze oddaluje rozhodnutí, jak s tímto závazkem Prahy naložit. Zelení nepodporují tuto agonii. Praha mohla už dávno splatit dluh nebo Kongresové centrum či jeho část prodat.
Tisková zpráva Klubu zastupitelů SZ v ZHMP z 25.2.2010
Nečinnost členů správní a dozorčí rady akciové společnosti i radních hlavního města v posledních deseti letech vedla až k dnešnímu kritickému stavu a pro město nejméně šťastnému řešení. Je nepřijatelné, aby se výměnou politiků v rozhodovacích orgánech stírala jejich odpovědnost. V dozorčí radě či představenstvu Kongresového centra se přitom vystřídala řada známých politiků Jiří Paroubek (předseda dozorčí rady v letech 2000-2005), Jan Bǖrgermeister (předseda představenstva v letech 2004 –2008) či František Laudát (člen představenstva v letech 2000 – 2004).
„Kauza Kongresového centra je dalším příkladem diletantismu a nekoncepčního rozhodování, v jehož důsledku se v Praze prodražují stavby, uzavírají nevýhodné smlouvy a nepříjemná rozhodnutí se oddalují na neurčito. Považujeme za chybu, že se situace Kongresového centra v posledních čtyřech letech na zastupitelstvu neprojednávala a jednorázový sto milionový příspěvek, který nic neřeší, nemůžeme podpořit. Sto miliónů se dá použít potřebněji,“ řekla zastupitelka Zuzana Drhová.
„Krach akciové společnosti Kongresové centrum je díky letitým dluhům neodvratitelný. Snaha ODS pomoci 100 miliony k oddálení insolvenčního řízení má jediný cíl – exportovat problém do budoucna, na další politickou reprezentaci. Podle § 381 obchodního zákoníku by totiž nikdo ze současných členů správní a dozorčí rady Kongresového centra, pokud by šlo do konkurzu, nemohl po dobu dalších 3 let vykonávat stejnou funkci v jiných společnostech. Nejde o záchranu Kongresového centra, jde o záchranu lidí ze statutárních orgánů,“ říká zastupitel Karel Jech.