15. 10. 2009
Praha dnes zveřejnila harmonogram projednání konceptu územního plánu s veřejností, ze kterého vyplývá, že se připravuje pouze jedno veřejné projednání, a to ve všední den, kdy je většina lidí v práci. Zelení vyzývají městské části, aby ve spolupráci s hlavním městem připravily prezentace s odborným výkladem pro místní veřejnost i zastupitele.
Tisková zpráva Klubu zastupitelů Strany zelených v ZHMP z 15.10.2009
Územní plán předurčuje, kde zůstane zeleň a kde se bude stavět; lze zde také ovlivnit, jak velké stavby se kde postaví. Pražané by proto měli věnovat velkou pozornost konceptu územního plánu, který bude zveřejněn začátkem listopadu.
Po dobu jednoho měsíce bude moci veřejnost podávat připomínky a námitky k variantám konceptu územního plánu. Námitka má stejnou váhu jako stanovisko majitele dotčeného pozemku a o jejím vypořádání musí rozhodnout Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Námitka se podává prostřednictvím zástupce veřejnosti zmocněného alespoň dvěma sty občanů Prahy k uplatnění shodné připomínky.
Pražští zelení považují za nezbytné, aby se lidé mohli podrobněji seznámit s konceptem na radnicích městských částí. Praha těží z toho, že je obcí, přestože má parametry kraje, a veřejné projednání plánuje zorganizovat jako kdyby šlo o desetitisícovou obec.
Řada městských částí nepovažuje za nutné zapojit do přípravy územního plánu ani svá zastupitelstva a k územnímu plánu se vyjadřují pouze Rady městských částí. Týká se to například Prahy 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 18. Ani zastupitelé tak nedostanou ucelenou informaci o tom, jaké hlavní změny bude nový územní plán pro jejich městskou část představovat.
Zastupitelka a členka územního rozvoje Zuzana Drhová k tomu řekla:
„Lidé v celé republice mají možnost připomínkovat rozvoj svého nejbližšího okolí při přípravě územních plánů a Pražané tuto možnost nemají. Každá městská část má svoje specifika a svoje rozvojové problémy. Připravit jedno veřejné projednání pro jeden a půl milionové město, a to ještě v pracovní den, to je skutečně výsměch.“
Předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská k tomu řekla:
„Kdyby běžela dobře připravená informační kampaň a lidé se skutečně chtěli zapojit a vyjádřit svůj názor, tak se do jednacího sálu zastupitelstva s kapacitou dvou až tří set lidí nevejdou. Navíc nebudou schopni v jednom dopoledni řešit městský či pražský dopravní okruh, budoucnost Strahova či rozvoj malých městských částí. Město se nesmí omezit na minimum nařízené zákonem a brát veřejné projednání jen jako nutné zlo.“