19. 12. 2007
Strana zelených se v pražských komunálních volbách stala třetí nejsilnější stranou (po ODS a ČSSD). V zastupitelstvech městských částí a Zastupitelstvu hlavního města Prahy obsadila Strana zelených celkem 70 zastupitelských míst, průměrný volební zisk byl 8 procent. Pražští Zelení nyní bilancují, co se jim za rok působení v komunální politice podařilo prosadit.
Zelení dosáhli významného úspěchu při hospodaření v lesích – hlavní město Praha vlastní na 2400 hektarů lesa – pod vedením radního pro životní prostředí Petra Štěpánka získalo město certifikát Forest Stewardship Council (FSC) od stejnojmenné mezinárodní organizace. Certifikát město zavazuje k hospodaření ekologicky šetrným a trvale udržitelným způsobem při zajištění všech funkcí lesa v majetku hl. m. Prahy. 5% lesů v chráněných územích je vyčleněno do bezzásahových zón.
Zelení chrání lesy – přírodní památka „Milíčovský les a rybníky“ získala záruku, že bude dostatečně chráněna a zároveň adekvátně využita pro rekreační funkci – od soukromých vlastníků bylo vykoupeno 88 ha pozemků. Hlavním motivem je ochrana souboru přirozených doubrav, olšin, vlhkých luk a rybníků, významných společenstev rostlin a živočichů. V Ďáblickém háji bylo vykoupeno dalších 1,5 ha.
Dlouhodobým záměrem Zelených v Zastupitelstvu hl. města Prahy je zvýšit podíl veřejně přístupné zeleně, a to zejména v oblastech s jejím nedostatkem. V letošním roce bylo v Praze zalesněno celkem 26 ha plochy. Jedná se o lesopark Na Vinici, což je největší nově zalesňované území v Praze za posledních pětatřicet let a dále o lokalitu Dívčí Hrady na Praze 5.
Je zpracována a s veřejností projednána studie na lesopark Letňany. Na ploše o výměře cca 39 ha vyroste lesopark Letňany. Součástí krajinářského využití území budou lesní a luční porosty, louky se stromy, cyklostezky a cesty pro pěší, dětská hřiště, apod. Cílem je vytvořit podmínky pro rekreaci obyvatel a cyklorekreaci, zmírnit negativní vlivy dopravy, zlepšit krajinářskou a urbanistickou charakteristiku místa.
Zelení prosadili nasazení technologie de-dioxinových filtrů ve spalovně Malešice – významným krokem v zájmu veřejného zdraví je spuštění unikátní technologie de-dioxinových filtrů, která snižuje produkci dioxinů až o sedmdesát procent a minimalizuje ekologické dopady zpracování komunálního odpadu v Praze. Navíc z likvidovaného odpadu vyrábí teplo, kterým je schopna vytopit více než 20.000 domácností. V přípravě je kogenerace pro výrobu elektřiny z odpadového tepla a bioreaktor pro využití bioodpadu.
Zelení podpořili dotace – Zelení podpořili dotace na přeměny topných systémů v domácnostech. Cílem poskytovaných dotací je motivační působení na vlastníky či uživatele bytů k přeměně původních topných zdrojů, zejména na tuhá paliva, na ekologická topná média a k vyššímu využití obnovitelných zdrojů energie.
Zelení zajistili zlepšování služeb pro třídění odpadů – v Jinonicích byla zprovozněna druhá linku na třídění papíru. Denní výkon nové linky v Jinonicích představuje přibližně 78 tun, ročně se zde roztřídí 26 tisíc tun papírového odpadu. Na jednu tunu nového papíru je potřeba sedmnáct vzrostlých stromů, ročně se tak zachrání 867 tisíc stromů, což je 1238 hektarů lesa.
Zelení posunuli dál přípravu cyklostezek – Zelení radikálně mění i pohled hlavního města k cyklistům. Desítky ulic doznají do dvou let změn – budou doplněny o cyklostezky a jízdní pruhy pro cyklisty. U všech rekonstrukcí ulic nebo při stavbách nových silnic se již s cyklisty počítá – bylo připraveno přes 50 projektů. Byla dokončena cyklostezka Zbraslav, Pohořelec, Satalice, na víceproudé nové komunikaci Pobřežní je samostatný pruh pro cyklisty – první svého druhu v Praze. Předlážďují se náplavky na pravém břehu Vltavy, dokončen byl úsek cyklostezky v Podolí u Loděnic.
Zelení chrání vodní toky – byl revitalizován Botič v oblasti Fidlovačky, Krůtecký potok v Šárce a v procesu obnovy je Rokytka s přítoky v suchém poldru Čihadla.
Další informace:
Petr Štěpánek, radní pro oblast životního prostředí hl. m. Prahy