8. 8. 2008
Nové magistrátní předpisy doposud Prahu nepročistily ani ji nezbavily bezdomovců
Měly hlavní město vyčistit od nepořádku v ulicích po vzoru Singapuru. To se ale v praxi zatím neděje. Řeč je o dvou nových magistrátních vyhláškách, které už v Praze měsíc platí.
Důvod? Podle kritiků vyhlášek je hlavním problémem malý počet strážníků v ulicích. „Největší kámen úrazu je nesnadná vymahatelnost. Je málo lidí, kteří by dodržování vyhlášek kontrolovali,“ řekla předsedkyně pražské Strany zelených Petra Kolínská.
Městská policie má v ruce zatím jen statistiky. Zmíněné vyhlášky porušilo dohromady téměř dva a půl tisíce lidí, na pokutách se vybralo přes tři sta tisíc korun. „Detailnější výsledek působení vyhlášek bude znám po prázdninách, měsíc je na hodnocení účinnosti málo,“ řekla tisková mluvčí městské policie Radka Bredlerová. S tím souhlasí i Kolínská. „Ale teď jsou všichni ve střehu. Kdy jindy by mělo být zlepšení intenzivně vidět než teď. Za delší dobu už možná všichni „povolí“,“ řekla Kolínská. Podle policie však už nyní došlo místně k zlepšení. „Problémové osoby už nejsou tolik třeba na Andělu,“ řekla Bredlerová. Bezdomovci své krabicové víno zřejmě popíjejí jinde. „Pravdou je, že na místech, kde jsem bezdomovce dřív vídala, už tolik nejsou. To je ale jen proto, že se přesunuli a zkrátka teď obtěžují někde jinde, což pro zastupitelstvo není moc dobrá vizitka,“ řekla Kolínská.
Pohyb skupinek pijanů monitoruje také Technická správa komunikací (TSK). Uklízí totiž po nich nepořádek. „Třeba na Národní třídě se situace zlepšila. Nepořádek, který tam svým působením vytvářeli, tam není. Tyto osoby se ale stáhly jinam, takže celkové množství odpadu je stejné, jako před platností vyhlášky,“ řekl mluvčí TSK Tomáš Mrázek. Do včerejška se pitím na vyhrazených místech prohřešilo 1585 lidí, z toho téměř polovina dostala pokutu. Přes osm set lidí se nechovalo čistotně. Aby se počet pokutovaných osob snížil, musí se vyhlášky dostat do povědomí lidí. To podle Petry Kolínské město zanedbalo. „Praha by měla vyvinout nějakou větší osvětu, aby o vyhláškách lidé věděli a chtěli je dobrovolně dodržovat. Taky by nebylo špatné udělat nějaké lístečky nebo cedulky pro cizince, ti nic nevědí,“ dodala Kolínská.
Autor: Michaela Polákova, Markéta Slomková
Zdroj: Lidové noviny 8.8.2008