12. 6. 2009
Strana zelených na Praze 6 vyjadřuje zklamání nad tím, že zastupitelstvo městské části nepodpořilo nominaci bývalého prezidenta Václava Havla na udělení čestného občana Prahy 6.
Tisková zpráva klubu zastupitelů SZ v Praze 6 ze dne 12.6.2009
V roce 20. výročí pádu totalitního režimu považují zelení prvního polistopadového prezidenta a čelního představitele boje proti komunistické totalitě za nejvhodnějšího kandidáta.
Zde je plné znění nominačního proslovu předsedy klubu Petra Hrdiny:
Milé kolegyně, milí kolegové,
klub zastupitelů Strany zelených se letos v souvislosti s nominacemi osobností na udělení čestného občanství Prahy 6 rozhodl navrhnout jedno jméno ještě dnes přímo při jednání zastupitelstva. K tomuto kroku jsme se rozhodli nikoliv proto, že bychom chtěli zpochybňovat zavedenou proceduru, při které se k nominacím schází pracovní skupina a na jednání zastupitelstva již pak k nominacím nedochází. Tento postup považujeme za rozumný a dosud jsme jej každý rok respektovali, byť se stalo, že námi navržený kandidát nebyl pracovní skupinou přijat. Letošní okolnosti nás však přiměly k jinému postupu.
V loňském roce jsme si připomínali mimo jiné 60 let od komunistického převratu v únoru roku 1948. Toto neslavné výročí jsme promítli též do nominací čestných občanů naší městské části a ocenili jsme trojici, na jejichž životech se komunismus zavrženíhodným způsobem projevil. V letošním roce si připomínáme jiné výročí – dvacet let od událostí listopadu 1989, dvacet let od pádu totality u nás. Považujeme za vhodné, aby toto pro nás významné letošní výročí bylo připomenuto též některou nominací na čestného občana Prahy 6. Bohužel se tak nestalo, ani ODS ani ČSSD s žádným návrhem nepřišli a pracovní skupina sice o jednom jméně diskutovala, ale nedošla nad ním ke konsensu. Protože však dvacáté výročí sametové revoluce považujeme za velmi významné, rozhodli jsme se nakonec k tomuto výjimečnému kroku a přednést návrh, o kterém diskutovala pracovní skupina, přímo zde na jednání zastupitelstva. Nechť rozhodne zastupitelstvo jako celek.
Klub Strany zelených navrhuje udělit letos čestné občanství Prahy 6 bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Aby nedošlo k nedorozumnění – nemáme výhrady k některému ze tří dalších nominovaných, považujeme je za vhodná jména, náš zástupce v pracovní skupině s nimi souhlasil a podpoříme je i dnes při hlasování. Naše dnešní nominace není vyjádřením neúcty k těmto navrženým. Ani jeden z nich však není spojen s událostmi listopadu 1989 a následnou obnovou svobody v Československu, a proto bychom rádi tuto trojici doplnili o jméno čtvrté, o Václava Havla. Osobnost Václava Havla mi jako řečníkovi dává jednu výhodu a sice tu, že jej nemusím představovat. Každý z nás ví, kdo je Václav Havel. Není ostatně výjimkou, že lidé v zahraničí neví, kde přesně leží Česká republika, ale znají Václava Havla.
Jen krátce bych zmínil spojení Václava Havla s Prahou 6. Václav Havel bydlel v 70. letech minulého století v ulici U dejvického rybníčku a znovu se na Prahu 6 vrátil v roce 1994. V 50. letech minulého století byl členem vodáckého oddílu mládeže v Sokole na Praze 6. V roce 2005 zvítězil Václav Havel ve školní soutěži o Největšího Čecha Prahy 6.
Jako každá výrazná osobnost má Václav Havel své odpůrce i příznivce. Nemusíme souhlasit se vším, co kdy Václav Havel udělal, řekl či o co se přičinil, jedno je však, myslím, nezpochybnitelné – jedná se o nejvýraznější symbol listopadových dnů roku 1989 a následného návratu svobody. Proto bychom byli rádi, kdyby zastupitelé náš návrh podpořili a udělili Václavu Havlovi čestné občanství. Letošní dvacáté výročí sametové revoluce je proto nejvhodnějším okamžikem.