7. 10. 2009

Technická správa komunikací hl. m. Prahy provádí od dnešního dne v rámci pravidelných zásahů v systému péče o komunikační zeleň ošetření stromů v ulici Národní obrany v Praze 6. Všechny zásahy mají za cíl zlepšit funkci stromů na stanovišti, podpořit jejich růst a další vývoj.

Petr Štěpánek„Pravidelná péče o vzrostlou zeleň prodlužuje životnost jednotlivých dřevin, zvyšuje estetickou hodnotu alejí a stromořadí a zvyšuje bezpečnost kolemjdoucích i okolního majetku. Ekologická hodnota vzrostlé dřeviny jako biotopu pro hmyz a ptactvo zdaleka přesahuje přínos nově vysazeného stromu. Vzrostlý strom má vedle estetické a urbanistické funkce především hodnotu hygienickou, kdy se stává bariérou pro prašnost a hluk a v horkých dnech temperuje místní klima v dané ulici,“ řekl pražský radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Bezpečnostně zdravotní řezy stromů provádí specializovaná firma, stromolezeckou technikou s profesionálními arboristy – odborníky na péči o dřeviny rostoucí mimo les. Arboristé ošetřením zajistí podjezdný a podchodný profil koruny, provedou zdravotní a redukční řez a v případě potřeby nainstalují bezpečnostní vazby.

Zásahy na stromech se provádí celoročně, podle typu řezu. V posledních dvou desetiletích se preferuje řez živých větví v olistěném stavu, tady od jara do podzimu, jelikož strom na řezné rány může bezprostředně reagovat a sám si je hojí. Podle ročního období, ve kterém je řez prováděn, je důležité zvolit správnou technologii, která je pro strom v daném období co nejmenší zátěží. Prořez korun stromů je před zimou důležitý také z důvodu sněhu, který větve v zimních měsících zatěžuje. Pokud by se v koruně nacházela poškozená větev, která by neudržela nános sněhu, snadno by mohla prasknout a ohrozit tak například chodce, bezpečnost provozu či majetek.

Toto podzimní ošetření, které zahrnuje jak bezpečnostně-zdravotní prořez stromů, tak jednoúrovňové vazby větví, bude trvat zhruba 14 dní a přinese s sebou také omezení pro řidiče, zejména zákaz parkování v místě provádění prací. Technická správa komunikací proto žádá řidiče, aby respektovali omezující dopravní označení.

Podrobné informace a vysvětlení odborných termínů:

Cílem zdravotního řezu je zejména zabezpečení dlouhodobě vysoké funkčnosti stromu, při udržení pokud možno co nejlepšího zdravotního stavu, vitality a provozní bezpečnosti. Řez je možno opakovat v několikaletých intervalech s ohledem na aktuální stav stromu, zpravidla jednou za 8 – 10 let. Zdravotním řezem se odstraní suché, mechanicky poškozené, zlomené či navzájem se křížící větve. Zkušení arboristé také rozpoznají, zda-li nejsou větve napadené chorobami a škůdci a tyto odumírající větve také odstraní.

Redukční řez bude proveden u stromů, které rostou v blízkosti domů, elektrického vedení nebo jiných překážek. Tímto typem prořezu se celkově či jednostranně zredukuje koruna.  Odstraňují se také větve, které vychylují strom z jeho těžiště, to znamená větve asymetricky postavené (např. u stromů dlouhodobě jednostranně zastíněných či stromů výrazně nakloněných s možností vývratu). Řez musí být proveden velmi citlivě, jinak by mohlo dojít k nekontrolovatelné korunové výmladnosti.

Prořez není jednoduchý úkol, arboristé se snaží ponechat stromu přirozený habitus bez trvalé deformace. To je ale v městských stísněných podmínkách mnohdy velmi složité. Redukčním řezem budou upraveny ty stromy, které jsou nevhodně umístěny – například zbytečně příliš blízko k obytnému domu , aniž by byly respektovány biologické potřeby stromu.

Součástí redukčního řezu je i korekce větví, které zastiňují dopravní značky a semafory či jakýmkoliv způsobem narušují bezpečnost provozu. Úprava podjezdného a podchodného profilu je nutný zásah pro zajištění bezpečného provozu pod stromem a jeho bezprostředním okolí. Na chodnících se profil vyzvedává do 3 m a na silnicích do 5 m s ohledem na konkrétní provoz.

Větve jsou zařezávány podle přesně dané techniky řezu, kterou profesionální arboristé dobře ovládají. Pokud se větev odstraňuje úplně, odřezává se na tzv. větevní límeček, tedy přesné rozhraní dřeva větve a dřeva kmene, aby se rána po řezu mohla zahojit. Při zkracování větví je odstraňovaná část zaříznuta šikmo na postranní větev podle tzv. třetinového pravidla. Větev, která zůstává, musí být dostatečně tlustá, aby byla schopná zbylou část vyživit a přebrat vedoucí funkci. Suché větve musí být odstraněny tak, aby nedošlo k poranění živých pletiv.

Stromům velmi pomáhá instalace vazeb. Vazba je preventivní zásah, při kterém jsou v koruně k sobě vyvázány větve vyrůstající z defektních větvení. Nejčastěji se jedná o vidličnatá větvení, ve kterých zarůstá kůra a tím je znemožněno srůstání větví do pevného spoje. S rostoucí délkou a  hmotností se pak úžlabí může rozlomit. Vazba má kromě zdravotních účinků pro strom také zabránit pádu větví při případném rozlomení. Vazba je zpravidla doprovázena výše zmíněným redukčním řezem, který má cíl odlehčit páku působící na větvení.

Zdroj: Tiskový servis MHMP 7.10.2009