5. 8. 2014
Petr Štěpánek, kandidát na primátora Hl. města Prahy, varuje před nebezpečným právním precedentem kolem odpadového hospodářství v Praze. Podle pražské Trojkoalice hrozí hlavnímu městu, že od listopadu nebude možno žádným legálním způsobem navázat na smlouvu o svozu odpadu, která vyprší Pražským službám letos na podzim – těsně po magistrátních volbách. Současné problémy kolem vyšetřování v Pražských službách jsou podle Trojkoalice jen potvrzením, že situace je vážná.
„Je zcela vyloučeno, aby někdo stihl připravit řádné výběrové řízení v tak krátkém termínu,“ říká Petr Štěpánek, lídr Trojkoalice. „Navázat na svozovou smlouvu ihned a bez výběrového řízení není z nejrůznějších právních důvodů možné. Vznikne tak stav, kdy bude svoz odpadu provozován nelegálně. V případě stížnosti k antimonopolnímu úřadu se může svoz a likvidace odpadu úplně zastavit. Praha ale bez svozu odpadu dlouho nevydrží, vzpomeňme na problémy v Neapoli.“
V případě kolapsu svozu odpadu by město bylo nuceno požádat vládu o vyhlášení stavu nouze, který právně umožňuje zadat omezenou zakázku na svoz ve zrychleném režimu a získat čas na řádné výběrové řízení. Vzhledem k tomu, že Pražské služby poskytují i komerční služby (tj. nejen hlavnímu městu, ale i ostatním subjektům) v objemu více než 30 %, nemohou podle zákona dostávat zakázky od města napřímo, bez výběrového řízení. Město jim ale doposud zakázky bez výběrového řízení v rozporu se zákonem svěřuje.
Zřízení dceřiné společnosti nebo zápůjčka akcií jsou jen pokusy zákon obejít, aniž by odvracely hrozbu sankcí ze strany antimonopolního úřadu. Tyto kroky navíc stojí město nemalé peníze (15 mil. Kč za zápůjčku akcií plus náklady na zřízení dceřiné společnosti). Významnou část problému tvoří i fakt, že Pražské služby ovládají jedinou spalovnu v Praze a tím jsou de facto přirozeným monopolem při likvidaci odpadu.
Zakázka na svoz a likvidaci odpadu by zároveň měla být podle Trojkoalice vypsána v několika územích, aby svoz odpadu zajišťovalo více firem než jen Pražské služby. „V případě stávky, živelné pohromy, úpadku či odhalené korupce v Pražských službách je dobré mít v Praze další svozové firmy, které je mohou zastoupit,“ představuje koncept více svozových území Petr Štěpánek.
Trojkoalice mimo jiné navrhuje zcela nový způsob hospodaření s odpady, než jaký praktikovali dosavadní radní. Zavede svoz bioodpadu v hnědých popelnicích. Tyto popelnice budou součástí vyúčtování za odpad a neprodraží občanům poplatky. Povinné hnědé popelnice provozuje již například Kladno a jejich zavedení se velmi osvědčilo.
Město tak bude moci kompostovat až 40 % směsného odpadu a zásadním způsobem zlepší hygienu svozu a likvidace odpadu. Do spalovny se tak dostane o několik desítek procent méně odpadu a zároveň se tak oslabí monopol Pražských služeb. Spalovna tak bude moci využít odpad, který je doposud řešen skládkováním k nespokojenosti občanů dotčených městských částí.
„V Praze se kolem odpadů hraje o miliardy. Mohu se domnívat, že někdo proces kolem výběrového řízení účelově žene do patu. Potečou peníze nakonec do spalovny? Nebo na obří skládku v pražských Ďáblicích, kde se již čtvrt století sypou odpadky do polí, do výšky na hromadu 1 km dlouhou, jako ve středověku?“ reaguje starosta Ďáblic Miloš Růžička a dodává: „Řada pražských zastupitelů zneužívá možnosti provádět účelové změny v územním plánu a urputně prosazuje skládkování, které je v celé moderní Evropě nežádoucí. Při takových prioritách pražské politické reprezentace mohou jen stěží vznikat např.kompostárny, které Praha již nyní naléhavě potřebuje. Moderní trend je jinde – a radní v Praze zaspali dobu.“
„Naše městská část Praha-Slivenec nabídla pozemek pro kompostárnu hlavnímu městu již v roce 2009, nikdo z radních od té doby ani nepřeložil stéblo,“ podporuje svoz biologického odpadu starostka Slivence Jana Plamínková a dodává: “Naše nabídka stále platí, ale zájem města je zřejmě jinde.“