21. 3. 2016

Když byli zelení ve vedení Prahy 6, zastavili používání zdraví škodlivých látek při ničení plevelů na chodnících městské části. Postup nebyl rozporován komisí pro životní prostředí, přesto vyvoval nevoli koaličních partnerů a byl jedním z důvodu ukončení koaliční spolupráce. Doufáme, že ani současné vedení glyfosát nebude používat. Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny totiž vyhodnotily glyfosát jako potenciálně karcinogenní látku, která může u lidí způsobovat rakovinu krve. O bezpečnosti této chemické látky má své pochybnosti i Evropská unie.

Glyfosát je účinná látka v jednom z nejrozšířenějších herbicidů. Byl vyvinut americkou firmou Monsanto a od 70. let je nejčastěji prodáván pod značkou ROUNDUP.

Před rokem přišla Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) s novou klasifikací glyfosátu jako potenciálně karcinogenní látkou (pro lidský organismus). Evropský úřad pro bezpečnost potravin prověřil, zda je glyfosát bezpečný a zda mu lze udělit licenci k prodeji na dalších 15 let. Přitom ovšem hodnocení IARC nevzal v potaz a doporučil Evropské komisi – nutno dodat, že díky velmi silnému lobbyingu ze strany výrobců hnojiv, zejména globálních chemických koncernů – povolení k prodeji prodloužit.

Minulý týden – 8. 3. 2016 – měly členské státy EU toto povolení potvrdit. Řada států evropské osmadvacítky se však postavila proti. Ve světle německé biomonitoringové studie, která dokazuje plošné zatížení německé populace glyfosátem, se Francie, Nizozemí, Belgie, Bulharsko, Švédsko, Dánsko a Rakousko rozhodli hlasovat proti. Hlasování bylo zatím odročeno na květen tohoto roku.

Mezitím více než milion občanů EU podepsalo petici za omezení používání glyfosátu. Jak ukazuje výše zmíněná německá studie, 75% lidí ze zkoumaného vzorku 2000 jedinců má v moči až 5x vyšší množství glyfosátu, než je povolená dávka v pitné vodě. Třetina populace pak vykazuje 10x – 42x vyšší zatížení herbicidem, než je limit pro pitnou vodu. Vzhledem k tomu, že existují studie prokazující karcinogenní účinky glyfosátu i studie, které tuto souvislost neprokázaly, požadují evropští zelení, aby se s povolením počkalo do doby, než bude tato diskuse ukončena. Pikantní na celé věci je fakt, že studii prokazující negativní souvislost mezi vznikem rakoviny a užitím glyfosátu nechtějí vědci z vědecké komise pro bezpečnost potravin veřejnosti předložit v plném znění.

Další informace v článku: Overwhelming majority of Germans contaminated by glyphosate.

Podepište petici: Stop Glyphosate.

Zkušenosti z některých českých měst nám dávají za pravdu a ukazují směr. Například v Mělníku či Lounech namísto vylévání hektolitrů pesticidů na chodníky ročně pořídili stroj na ničení plevele, mechu i nečistot nejen na chodnících, ale i dalších zpevněných plochách. K likvidaci se využívá tryska s horkou vodou, jejíž teplota dosahuje 98 stupňů Celsia, neobsahuje žádné další chemické příměsi a ničí plevely nejen na povrchu, ale postupně lividuje i jejich kořenovou část. Provoz celého stroje je ekonomicky úsporný a lze jej využit rovněž k odstraňování žvýkaček, mastných nečistot či barevných skrvn. Toto řešení se dá použít rovněž v ochranných pásmech a u rostlin na horkou vodu nevzniká rezistence.

Více zde:

Přivítali byste nákup podobného zařízení i v Praze 6? Pokud ano, pište na email radnímu Romanu Mejstříkovi: rmejstrik@praha6.cz .

Podívejte se i na náš starší článek: Konec potenciálních karcinogenů na šestkových chodnících.

 

zdroj: http://praha6.zeleni.cz/v-eu-a-v-praze-6-se-vede-bitva-o-zakaz-glyfosatu/