5. 6. 2012
Pražští politici opět experimentují s územním plánováním a opět se jim to nedaří. Praha potřebuje pro sytémovou práci hlavního architekta. Odpolitizování a oddeveloperování územního plánu namísto neuvážených experimentů navrhují pražští zelení.
Návrh náměstka Hudečka na pořízení Metropolitního plánu je zcela mimo právní rámec České republiky a je prakticky jisté, že pokud se město vydá jeho cestou, bude Praha v roce 2016 bez platné územní regulace k radosti developerů a místních stavebních úřadů. Zelení žádají změnu statutu Útvaru rozvoje na Útvar hlavního architekta a jmenování bezúhonné osoby s vysokým odborným i morálním kreditem do jeho čela. Jemu ať náměstek Hudeček svěří své nápady a hlavně několik tisíc připomínek občanů. Architekt bude mít jasné zadání – zakreslit, co bude nejlepší pro město, ne pro peněženky stavitelů a začít pracovat na metodice pro nový moderní územní plán Prahy.
Zelení dlouhodobě kritizují netransparentnost územního plánování v Praze a s požadavky na systémovou změnu se ztotožňují. Navrhovaný postup radního Hudečka je však nepřipravený a neslibuje o nic víc veřejného zapojení ani transparentnosti než postup předešlý. Na rozdíl od něj je však zcela mimo rámec zákona, a tudíž je v současné chvíli nerealizovatelný.
„Radím náměstku Hudečkovi vzít připravený koncept územního plánu a zapracovat do něj připomínky veřejnosti. Tím lze za použití současného zákona korigovat výstřelky developerů a přitom stihnout zákonnou lhůtu k 1. 1. 2016,“ navrhuje další postup někdejší radní za zelené Petr Štěpánek. Zelení přitom byli často jedinou politickou silou v zastupitelstvu HMP, která hlasovala proti likvidaci zeleně a veřejného prostoru při projednávání desítek změn územního plánu prosazovaných tehdejším radním Langmajerem a šéfem ÚRM Votavou.
„Chceme-li v Praze omezovat korupční rizika při územním plánování a připravit metodiku, jejímž výsledkem bude dobře projednaný a všem srozumitelný územní plán, není možné tyto zásadní změny provádět v legislativní nejistotě a časové nouzi,“ říká k tomu Zuzana Drhová, bývalá členka výboru územního rozvoje hlavního města Prahy.
Zelení v tuto chvíli podporují dokončení projednání konceptu a návrhu územního plánu do roku 2015. Nic nebrání tomu začít průběžně připravovat novou metodiku územního plánování v Praze tak, aby nejpozději v roce 2020 měla Praha moderní územní plán, který nebude otrocky sledovat pouze funkční využití ploch. „Koneckonců zastupitelstvo již v březnu schválilo zadání tříletého výzkumného programu v hodnotě 20 milionů Kč, jehož výstupem bude ucelená metodika zadávání územních plánů, která může být pro nový územní plán Prahy dobrým podkladem, “ dodává Zuzana Drhová.
TZ pražské organizace Strany zelených ze dne 5. 6. 2012
Fotografie: Aktron, cs.wikipedia.org, CC-BY-SA