7. 6. 2022
V pondělí 6. června zahájil u kruhového objezdu u Prašné brány svou kampaň koaliční projekt pražských Zelených a Sociálních demokratů s podporou Idealistů s názvem Solidarita. Lídryně Anna Šabatová představila nejen svou vizi pro Prahu, ale i vizi sjednocení demokratické levice v ČR.
Za Annou Šbatovou, kandidátkou na primátorku Prahy, je na kandidátce za ČSSD ředitel zařízení sociálních služeb Miroslav Dvořák a za Zelené urbanista a zastupitel Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek. Na kandidátní listině najdeme mimo jiné, bývalého předsedu vlády Vladimíra Špidlu, bývalou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, místostarosty Prahy 7 a 3 Ondřeje Mirovského a Ondřeje Ruta, nebo bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Celou kandidátku najdete zde.
Koalice Solidarita se zaměří na tři hlavní témata – dostupné bydlení, sociální problematiku a zelenější město. „Jsme na prahu klimatické krize, možná jsme už v ní a nechceme si to připustit. Nezbytných změn, abychom ji mohli alespoň částečně odvrátit a také se na ni adaptovat, nelze dosáhnout bez širšího společenského konsenzu, zejména ne bez sociální citlivosti, a nebojím se říct, bez zřetelné sociální spravedlnosti,“ řekla k tomu Šabatová.
Jedním z hlavních témat pro koalici Solidarita je bydlení. Nedostatek bytů v Praze chce koalice řešit mimo jiné podporou městské a družstevní výstavby a nákupem bytů do majetku města. Skončit by mělo rozprodávání městských bytů. V sociální oblasti bude cílem Solidarity podpora pečujících osob, jejich adekvátní finanční ohodnocení. Koalice preferuje placenou domácí sociální a zdravotní péči, odlehčovací služby a komunitní bydlení před velkými ústavy a domovy. Zelenější město má zajistit rozvoj veřejné dopravy a naopak omezení automobilové dopravy v rezidenčních oblastech, stejně tak i stromy přímo v ulicích. Celý program si přečtěte zde.
Za hlavní motiv kampaně pro podzimní komunální volby zvolila koalice Solidarita emotikon péče. „Pojem péče nevztahujeme jen na sociální služby, ale i na mezilidské vztahy a na péči o veřejný prostor. To je něco, co nás při tvorbě programu stále inspirovalo,“ vysvětlila Anna Šabatová.
Anna Šabatová (1951)
V letech 1971–1973 byla vězněna pro podvracení republiky a vyloučena ze studií na Filozofické fakultě. V prosinci 1976 podepsala Chartu 77, v roce 1986 byla její mluvčí. Po Listopadu vystudovala češtinu na UK a později absolvovala doktorské studium na Katedře právní teorie Právnické fakulty MU. Byla šest let zástupkyní veřejného ochránce práv a v letech 2014-2020 byla veřejnou ochránkyní práv. V mezičase vyučovala na Katedře sociální práce na FF UK a byla předsedkyní Českého helsinského výboru. V roce 1998 obdržela Cenu Spojených národů pro lidská práva a je nositelkou francouzského a polského státního vyznamenání.