23. 1. 2008
Pražské zastupitelstvo parlamentu žádný návrh zákona o referendu, ohledně konání olympiády v metropoli, nepředloží.
Městská rada včera zamítla návrh sdružení starostů menších měst a obcí, aby o hrách v hlavním městě v roce 2016 rozhodlo všelidové hlasování. Signatáři petice proto chtějí najít pro zákon podporu přímo v parlamentu.
„Naše stanovisko bylo nesouhlasné,“ vyjádřil stručně náměstek primátora Rudolf Blažek. Rada své rozhodnutí zdůvodnila tím, že návrh starostů odporuje ústavě. Ti na podporu své žádosti předali v říjnu magistrátu petici s podpisy více než tisícovky Pražanů, kteří chtěli vypsání referenda. Ucházení se o pořadatelství olympijských her není podle radních výkonem státní moci, a tak o něm nelze vypsat celonárodní referendum. „Petice je výzvou k postupu, který není v souladu s Ústavou České republiky,“ shrnul důvody rozhodnutí rady tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Rada o zamítnutí návrhu rozhodla drtivou většinou hlasů, proti byl pouze radní Petr Štěpánek ze Strany zelených. Ten nevidí možnost plebiscitu jako zcela ztracenou. „Olympiádu bude pořádat Praha jako obec, a tak vidíme variantu ve vypsání obecního referenda, jakých už proběhly desítky a jehož provedení by bylo nesrovnatelně snadnější než referenda celonárodního,“ prohlásil Štěpánek.
Signatáři nesouhlasí
Signatáři petice s verdiktem pražských radních nesouhlasí. „Referendum nelze vypsat pouze v otázkách vojenských, daňových a lidskoprávních,“ prohlásil advokát Stanislav Polčák, který signatáře zastupuje. Použití takového množství financí z rozpočtu je podle něj věcí tak zásadní, že by lidé svůj názor v referendu vyjádřit měli. „Licoměrnost radních mě překvapuje, sám primátor Bém před časem navrhl vypsání referenda,“ podivil se Polčák.
Signatáři minulý týden podali u Ústavního soudu stížnost na porušování petičního práva, a ani nyní nehodlají věc nechat jen tak. Chtějí se s návrhem na přijetí zákona o referendu obrátit rovnou na parlament. „Máme už skupinu poslanců a senátorů, která to předloží, bude to ve velmi blízké době,“ oznámil Polčák.
Referendum slíbil primátor
Nesouhlas s rozhodnutím rady sdílejí i někteří představitelé místních samospráv. Malé obce olympiádu nechtějí a odmítnutí referenda považují za faul na voliče. „Jde to proti předvolebním slibům primátora Béma, který v České televizi prohlásil, že o olympiádě by mělo být referendum, a že preferuje celostátní plebiscit. Nechápu, proč jde ODS proti svým předvolebním slibům,“ prohlásil včera pro Deník Petr Gazdík, zakládající člen Svazu místních samospráv, jenž zastupuje převážně malé obce.
„Proti olympijské myšlence nic nemáme, ale hry budou na úkor jiných věcí, jako jsou dálnice či čističky. Když se podíváte na Řecko, tak tam olympiáda velkým způsobem zvýšila veřejný dluh. Pokud občané chtějí tak obrovskou věc, měli by si o ni rozhodnout sami,“ zdůraznil Gazdík.
Na rozdíl od jeho svazu však většinový Svaz měst a obcí nechce rozhodnutí pražských zastupitelů komentovat. „Toto rozhodnutí záleží čistě na zvolených zastupitelích Prahy, na svazu to posuzovat nebudeme. Víme jenom, že primátor Bém chce na nějaké akci, kde bude více starostů, představit ideu pořádání her,“ uvedl pro Deník místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.
Autor: Petr Kupec, Jan Klička
Zdroj: Pražský deník 23.1.2008