18. 4. 2007
Historická jádra Prahy a Českého Krumlova jsou jedna z míst ze seznamu světového dědictví UNESCO, která tato organizace označuje za ohrožená nynějšími podnebnými změnami.
Do studie o vlivu klimatických změn na světové přírodní a kulturní dědictví, která byla nyní vydána, UNESCO zařadilo dalších asi 25 míst včetně Benátek nebo historického centra Londýna.
Práce se opírá o závěry, ke kterým nedávno došel Mezivládní panel OSN pro změny klimatu a které upozorňují i na pravděpodobný podíl lidské činnosti na klimatických změnách.
V případě Prahy a Českého Krumlova dokument připomíná záplavy z roku 2002 a uvádí, že vzhledem k velké pravděpodobnosti častějších a ještě intenzivnějších mimořádných dešťů ve světě a vzhledem k tomu, že historická centra obou měst se ukázala jako zvlášť ohrožená, je načase „uplatnit vhodnou odpověď“. „Je potřeba přejít od nouzových akcí k prevenci. Proto česká vláda posiluje protipovodňovou ochranu míst zařazených na seznam UNESCO,“ uvádí studie.
Riziko častějších a větších záplav, případně v kombinaci s hrnutím mořské vody do ústí Temže, zmiňuje také v případě historického centra Londýna. U Benátek je zdrojem ohrožení zvyšování mořské hladiny. „I při umírněných scénářích klesnou Benátky do roku 2100 o 54 centimetrů, zatímco v minulosti to bylo v průměru o 10 centimetrů za sto let,“ odhaduje UNESCO.
Zdroj: MF Dnes 18.4.2007