24. 11. 2009

Výběrové řízení na nejdražší stránky v republice je podle experta šité na míru předem vybrané firmě

Webová encyklopedie obsahující interaktivní mapu Prahy, kde budou informace o významných pražských nemovitostech.
Takovými magistrátními stránkami by již příští rok mohli surfovat všichni Pražané. Hlavní město totiž vypsalo výběrové řízení na jejich zhotovitele. Zní to krásně. Jenže. Záměr budí mezi řadou IT expertů rozpaky. Cena zakázky se totiž vyšplhala na rekordních 160 milionů korun. Tak drahé internetové stránky dosud nikdo v České republice nemá.

Publikující historik jako požadavek

Řízení zároveň budí dojem, že je ušito na míru předem vybrané firmě. Deník na to upozornil majitel jedné z firem, která se webdesignem a tvorbou stránek zabývá. Tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf se ani po urgenci k obvinění nevyjádřil. „Zadávací dokumentaci jsme si pečlivě prošli a kritéria, která magistrát nastavil, vypadají, že jdou na ruku předem vybrané společnosti. Město žádá, aby firma složila kauci dva miliony korun, roční obrat činil 250 milionů, měla konkrétně daný počet zakázek v loňském roce a zaměstnávala i vlastního fotografa nebo publikujícího historika,“ řekl podnikatel, který nechce být jmenován.

Podle něj jsou navíc stránky zbytečně předražené. „V zadání se nepíše, jestli má firma stránky naplnit vlastními texty. Pokud ne, byli bychom schopni udělat systém za dva miliony. Když bychom počítali s tím, že budou muset zaměstnanci texty sami psát, vyšel by web nejvýše na 45 milionů,“ odhaduje podnikatel, jehož jménomáredakce k dispozici.

Práce pro 160 lidí?

Firmu totiž jeden zaměstnanec včetně pronájmu kanceláře a počítače vyjde na milion korun. Web pro Prahu by tak odpovídal práci 160 lidí po dobu jednoho roku. Tolik lidí ale zdaleka není potřeba.

Mluvčí magistrátu Jiří Wolf se k problému nevyjádřil. Praha ale projekt představovala už v červenci. „Cílem je přiblížit široké veřejnosti detailní podobu Pražské památkové rezervace UNESCO a ostatních unikátních oblastí Prahy s vyčerpávajícím množstvím detailních informací o její kultuře, historii, památkovém fondu a životě města. To vše s použitím originálních a atraktivních nástrojů a nápadů, které může internet poskytnout,“ informoval tehdy v tiskové zprávě radní pro kulturu Milan Richter (ODS).

Petra KolínskáProjekt „Praha v informačním věku“ má přiblížit město domácím a zahraničním návštěvníkům, sloužit by mohl také historikům, památkářům či pro potřeby územního plánování. Podle některých zastupitelů se ale objevují různé nesrovnalosti. „Je zvláštní, že rozpočet projektu byl navýšen na 160 milionů, když v rozpočtu na letošní rok je vyhrazeno jen 121. Veřejná zakázka navíc vykazuje hrubé vady. Požaduje po jednou subjektu, aby prověřil, jak mábýt projekt realizován a realizaci rovnou provedl. Obsah a náklady projektu pak nebude možné vyhodnotit podle počátečních analýz,“ uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ) s tím, že věc bude interpelovat na čtvrtečním zastupitelstvu.

Informatika není za hubičku

Odbor informatiky už byl v minulosti napadán například na jednání finančního výboru magistrátu. Některým členům vadilo, že do informačních projektů jdou stovky milionů korun, přičemž je ale systém financování nepřehledný. Kritikou nešetřili například opoziční zastupitelé za ČSSD Karel Březina a Petr Hulinský.
Na oblast informatiky putuje z rozpočtu množství peněz, a to 1,9 miliardy korun, z toho 1,2 miliardy na investiční výdaje. Třeba na systém pro účetnictví a plánování se mělo letos dostat 217 milionů. Pražské centrum kartových služeb má přijít na 77,5 milionu korun, implementace agendového systému 98,8 milionu, informační systém krizového řízení 68 milionů a Praha v informačním věku 121 milionů korun.

Autor: Lucie Boháčová

Zdroj: Pražský deník 23.11.2009