12. 3. 2009
Městská rada dnes přejmenovala Program dotací hl. m. Prahy na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie na území hl. m. Prahy na nový název Program Čistá energie Praha a schválila jeho pravidla pro rok 2009.
Informaci o výsledcích programu v letech 1994 až 2008 a o vyhlášení podmínek Programu Čistá energie Praha pro rok 2009 předloží radní Petr Štěpánek zastupitelům na dubnovém zasedání. Od roku 1994 Praha v rámci programu finančně podpořila změnu vytápění v 39 337 bytech a investovala do této formy podpory ekologického vytápění celkem 419 705 733 korun. Letos Praha v rozpočtu na tento dotační program vyčlenila 12 miliónů korun.
Program dotací Prahy na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie na území hl. m. Prahy město uskutečňuje od roku 1994. Jeho cílem je motivovat vlastníky a uživatele bytů k přeměně původních topných zdrojů, zejména tuhých paliv, na ekologická topná média a k vyššímu využití obnovitelných zdrojů energie.
„Dosavadní výsledky programu jsou dobré, nicméně i přes dosavadní rozsáhlou plynofikaci a teplofikaci má na území města spalování tuhých paliv v domácnostech relativně vysoký podíl na celkové produkci emisí znečišťujících látek. Příčinou je jednak to, že část obytné zástavby není plynofikována ani napojena na systém centrálního zásobování teplem, jednak skutečnost, že vytápění tuhými palivy patří v současné době, i přes zavedenou ekologickou daň, mezi levnější způsoby vytápění. Navíc investice do rekonstrukce topného systému stále vyžaduje poměrně vysoké finanční náklady. Proto budeme přeměnu neekologických forem vytápění na ekologické dále podporovat. Stejně žádoucí je pokračovat v podpoře využití obnovitelných zdrojů energie,“ řekl dnes radní Petr Štěpánek.
Jak uvedl, v průběhu roku 2007 a 2008 došlo, ve srovnání s rokem 2006, k více než dvojnásobnému nárůstu počtu zrealizovaných ekologických přeměn a hlavně instalací systémů využívajících obnovitelné zdroje energie. „Do změny vytápění a snižování spotřeby majitele nemovitostí i nájemníky samozřejmě tlačí neustálý nárůst cen energie, ale důležité je také směrovat tyto změny tak, aby byly ekonomicky i ekologicky efektivní pro občany i společnost. To je nyní hlavním úkolem dotačního programu, a proto částečně měníme jeho pravidla. Ve srovnání s rokem 2008 tak letos například umožní lépe čerpat dotaci na kombinaci zdrojů a zvýhodňující investory, kteří provedou i postupnou komplexní instalaci ve prospěch ekologizace objektu. To by mělo přinést například více instalací solárních kolektorů na ohřev teplé vody. Další změna souvisí s rozlišením druhů solárních kolektorů, kde dojde při výpočtu dotace ke zohlednění podstatně vyšších nákladů na kolektory trubicové, které jsou výrazně účinnější a v dobrých klimatických podmínkách mohou kromě ohřevu teplé vody zajistit až 30 % potřeby energie na vytápění.“
Zdroj: Tiskový servis MHMP 10.3.2009