5. 12. 2017
Tisková zpráva MHMP, 5. 12. 2017
Rada hl. m. Prahy přijala návrh na vytvoření tzv. Mapy infrastrukturních potřeb. Součástí projektu, který bude realizovat Institut plánování a rozvoje, je vznik interaktivní webové aplikace, která má být doplněna analytickou zprávou s komentáři o stavu a budoucím vývoji infrastruktury. První verze mapy bude k dispozici do konce příštího roku.
Hlavní město Praha tak bude moci předcházet problémům s nedostatečnou občanskou vybaveností. Nemělo by se již stávat, že se občan nastěhuje do nové zástavby a zjistí, že nejbližší škola a lékař jsou příliš daleko, že nákup potravin musí řešit dojížděním autem a že domov důchodců pro rodiče jsou v úplně jiné části města. Mapa bude aktuálním přehledem toho, co kde občanům chybí, a současně i systémem, který bude sledovat potřeby místních obyvatel z pohledu různých faktorů. Například u mateřských škol bude porovnávat kapacitu školek s počtem dětí odpovídajícího předškolního věku, žijících v dané čtvrti.
„Chceme vytvořit komplexní mapu chybějící vybavenosti, která nám v předstihu pomůže zjistit potenciální problémy, s nimiž by se pak občané museli každodenně potýkat. Zároveň to bude nástroj pro místní samosprávy, díky kterému budou moci lépe definovat potřebnou infrastrukturu,“ říká náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Petra Kolínská. Podle ní má tato mapa pomoci pražským radním i zástupcům jednotlivých městských částí předcházet špatným rozhodnutím o výstavbě. Mapa bude také sloužit jako podklad pro efektivnější přípravu rozpočtu a při vyjednávání se soukromými investory o jejich příspěvku na posílení občanské vybavenosti. Dokument vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR).
„Nyní je pro nás důležitý detailní pohled městských částí, které propojíme s našimi celoměstskými daty. S podporou městských částí tak vznikne další zajímavá aplikace, kterou lidé najdou na našem Geoportálu,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) Ondřej Boháč.
Informace v mapě se budou průběžně aktualizovat. Díky vkládání a aktualizaci údajů bude možno včas zabránit vzniku potřeb v infrastruktuře, které by mohly doprovázet budoucí výstavbu. „Tam, kde budou vznikat nové byty, by rozhodně neměly chybět školky, lékárny, lékaři a obchody,” dodává Petra Kolínská.
Mapa infrastrukturních potřeb bude v jednotlivých lokalitách a čtvrtích zkoumat následující oblasti:
- Mateřské školy
- Základní školy
- Praktické lékaře
- Polikliniky
- Domovy pro seniory
- Multifunkční kulturní centra
- Knihovny
- Parky a parkově upravené plochy
- Hřiště
- Sportovní areály