10. 4. 2007
Třicet domácností na pražském sídlišti Řepy ve Španielově ulici začalo koncem března společně třídit kuchyňský odpad. Rozhodli se vyrobit si vlastní kompost a hnojivo použít na zušlechtění zahrádek před panelovými bloky nebo do květináčů.
Obec tak ušetří za svoz odpadu, protože až čtyřicet procent jeho objemu tvoří právě odpad z kuchyní. Vytříděný biologický odpad dávají domácnosti do společného kompostéru, který finančně podpořil pražský magistrát a sdružení Hnutí DUHA.
„Se sousedy jsme se shodli, že považujeme za užitečné třídit kuchyňské odpady,“ řekla Ivana Štětinová z Řep, která akci spoluorganizuje. Kompostér v Řepích je teprve druhým komunitním kompostérem zprovozněným v České republice. Přitom v řadě evropských měst je společné třídění biologického odpadu z domácností běžné.
„Kompostováním se organická hmota alespoň částečně vrací zpět do půdy, což zlepšuje i její schopnost vázat vodu,“ poznamenal Ivo Kropáček z Hnutí DUHA. Podle Kropáčka je hlavně potřeba nová recyklační legislativa, která by podobné projekty usnadnila.
Do kompostu nepatří žádné živočišné zbytky, například maso nebo vejce, aby se odpad nekazil a nelákal hlodavce. Lidé sem vyhazují zbytky zeleniny a ovoce, čajové sáčky, lógr od kávy nebo i recyklovaný papír, který se nehodí do sběru. Více na www.ekodomov.cz
Autor: Karolina Kudynová
Zdroj: Právo 10.4.2007