25. 9. 2009
Říká se, že na dětech nejlépe poznáme, jak rychle utíká náš život. Politik má obdobné měřítko v době trvání volebního období. Zastupitelé městských částí jsou voleni na čtyři roky a z toho vyplývá, že v tuto chvíli máme za sebou tři čtvrtiny vyměřeného času. Přišel čas bilancování a úvah, které z našich priorit ještě stihneme prosadit v následujících 12 měsících.
Rozhodně nemám pocit, že by přítomnost Strany zelených na většině radnic velkých městských částí neměla výsledky. Daří se nám jednak prosazovat vlastní vize, jednak blokovat omyly, kterými občas čeří vodu naše politická konkurence.
Těší mě zelená vejce, která jsme snesli do hnízd stran zprava i zleva. Zvlášť pilným žákem zeleného programu se stal překvapivě sám pražský primátor, jehož momentální ekologická uvědomělost se na nás v posledních týdnech valí z reklam na odpadkových koších, popelářských autech i z billboardů zaplacených z daní nás všech.
Pokud bych měla jmenovat oblast, kterou v posledním roce našeho mandátu považuji za nejzávažnější, pak to je příprava nového územního plánu Prahy. Tato barvami pokrytá mapa s obsáhlou legendou je obecní vyhláškou, která dopředu určuje způsob využití každého pozemku na území města. Říká, kde bude dálnice, kde tramajová trať, která zahrádkářská kolonie zmizí pod novým hypermarketem nebo rodinnými domky. Přestože to většina veřejnosti takto nevnímá, dnes se rozhoduje o podobě našeho města na dalších deset let. Dnes rostou neviditelné základy pro stavby, které natrvalo změní řadu míst, která máme rádi. Poutat se řetězem k buldozeru v momentu, kdy je pozemek prodaný a stavba má povolení, většinou nemá naději na úspěch. Odpor veřejnosti proti developerským nápadům v konceptu územního plánu sice na první pohled vypadá méně dramaticky, je však reálnou možností, jak některá místa zachránit.
Když se na podzim loňského roku objevil první nástřel nového územního plánu, zelené zvedla ze židle zejména šíře definic jednotivých kategorií. Co tím myslím? V dnes platném územním plánu z roku 1999, který na magistrátu prosadila velká koalice ODS a ČSSD pod vedením primátora Jana Kasla a tehdejšího náměstka Jiřího Paroubka, má každé využití pozemku svou kategorii. Místa v Trojmezí, která byla určená k zástavbě, jsou označena jinak než dnešní zahrádkářské kolonie a sady. Plánované golfové hřiště v Klánovickém lese má v mapě územního plánu odlišnou kategorii než stromy, které nemají být vykáceny. Pokud je v současné verzi plánu přiřazená parku v Ruské ulici kategorie “park”, nemůže tam vyrůst naší radnicí prosazovaný pravoslavný kostel s podzemní garáží.
Loňská verze konceptu územního plánu byla pokusem rozvolnit a pro veřejnost zamlžit plány města s některými oblastmi. V Klánovickém lese byla na mapě přiřazená čistá kategorie “les”, v Ruské ulici nebyla ani zmínka o kostelu. Až z definic jednotlivých kategorií a po zapojení vysoké míry logického myšlení šlo pochopit, že pokud by nový územní plán byl přijat v této podobě, pak ve většině parků na území Prahy by byla přípustná výstavba motlitebny s garáží a v každém lese by mohlo vyrůst sportoviště. A to už bylo závažné – prostřednictvím nového plánu nebyla navrhovaná devastace konkrétních lokalit, ale všech míst stejné kategorie.
Radní hl. m. Prahy pro územní rozvoj Martin Langmajer slíbil, že letos v říjnu magistrát zveřejní definitivní koncept nového územního plánu veřejnosti k připomínkování. Snažím se věřit jeho slovům, že věci kritizované před rokem budou opraveny. Snažím se věřit, že jak územní plán jako celek, tak zvlášť posuzované celoměstsky významné změny, budou psát odborníci na urbanismus a životní prostředí, ne developeři prostřednictvím svých spřátelených politiků.
Snažím se věřit, ale přesto si plán důkladně prostuduji a pokud nebudu s některými návrhy vedení města souhlasit, nahlas se ozvu. Chci touto cestou vyzvat občany Prahy 10: seznamte se v říjnu 2009 s návrhem nového územního plánu. Poraďte se s odbrníky, jestli barevný flíček na mapě ve vaší ulici v místech oblíbeného parku znamená další existenci tohoto místa nebo jeho likvidaci. Pokud nebudete souhlasit, připomínkujte plán přímo, prostřednictvím občanských sdružení nebo přes strany zastoupené v zastupitelstvu hl. m. Prahy. Je to naše právo, proto tuto šanci nesmíme propásnout.
Územní plán je dokumentem, který dopředu určuje, v jaké podobě předáme Prahu našim dětem a vnukům. Udělejme maximum pro to, abychom se za dnešní rozhodnutí nemuseli před nimi stydět.
Autorka: Ivana Cabrnochová, zastupitelka Městské části Praha 10 za Stranu zelených