26. 8. 2010
Představenstvo Kongresového centra Praha (KCP), které dnes rozhodlo o firmě zbavující centrum dluhů, svým krokem problém budovy neřeší.
Důvodem je podle koalice Strany zelených (SZ) a Evropských demokratů (ED), jež se může v hlavním městě opřít o více než 10 % voličských mandátů, zejména to, že je potřeba nejdříve zpracovat profesionální business plán a zajistit, aby centrum vedli zkušení manažeři. Otázkou navíc zůstává, zda stát garantuje případné dluhopisy z prodeje majetku centra.
„Vysoce předlužené Kongresové centrum je sotva schopno splácet úroky. Současné vedení města hodlá problém řešit prodejem části majetku. A to například hotelu nebo administrativního centra. Dluhopisy by však muselo garantoval ministerstvo financí, což je podle našeho názoru v současné době velice nepravděpodobné,“ vysvětluje Jana Ryšlinková, zastupitelka hlavního města Prahy za SNK-ED. Problém Kongresového centra je podle koalice dlouhodobý a je zejména odrazem toho, že ve statutárních orgánech společnosti jsou zastoupeni především politici a nikoliv zkušení manažeři, kteří mají s řízením takového projektu dostatečné zkušenosti. „V dozorčí radě či představenstvu Kongresového centra se přitom za posledních 10 let vystřídala řada známých politiků. Například i Jiří Paroubek (předseda dozorčí rady v letech 2000-2005), Jan Bürgermeister (předseda představenstva v letech 2004 –2008) či František Laudát (člen představenstva v letech 2000 – 2004),“ říka Petr Vilgus ze Strany zelených. .
Dluh Kongresového centra, které navazuje na původní Palác kultury, se táhne od jeho přestavby z let 1998 až 2000. Důvodem rekonstrukce bylo zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jež zde proběhlo v roce 2000. Tento dluh, který aktuálně činí 2,2 miliardy korun, se již později nepodařilo uspokojivě vyřešit.