3. 8. 2011
Na pražském magistrátu dnes proběhlo veřejné projednání celoměstsky významných změn. Vedle potřebných projektů – např. podpory železniční dopravy – se zde vyskytuje celá řada návrhů, jejichž cílem je pouze zvyšovat zisk developerů. Veřejné projednání celoměstsky významných změn z vlny I a II se opět konalo ve všední den dopoledne, kdy se většina zaměstnaných lidí nemůže účastnit.
Zelení vyzývají náměstka primátora pro územní plánování Josefa Noska: vystrčte hlavu z písku, ukončete práci na dílčích změnách územního plánu a najděte odvahu pro urychlené zpracování nového plánu Prahy na dalších 20 let. Obnovte funkci hlavního architekta, který povede dialog o budoucnosti města s odbornou a laickou veřejností.
„Podle platného územního plánu je v Praze dostatek zastavitelných ploch a nikdo nevysvětlil, v čem je celoměstský význam zástavby nových ploch. Je nepřijatelné, že projednávané změny připravují další území pro výstavbu bytů, kde je dnes zeleň, orná půda nebo zahrady,“ uvedla Zuzana Drhová, zastupitelka a členka vedení pražské organizace Strany zelených.
Praha má přitom 12,9% (1 373 ha) nevyužitých ploch pro bydlení. Pokud budou změny schváleny v předloženém rozsahu, budou se moci stavět byty na dalších 56 ha, z toho 23 ha dosud nezastavitelné půdy (např. Uhříněves, Újezd u Průhonic, Čakovice). To samé platí i pro smíšená území, kde je dosud nevyužito dle platného územního plánu 16% (457 ha) a nárokuje se nyní dalších 65 ha. Území pro rekreaci je nevyčerpáno z 79% (1100 ha) a nyní se nárokuje dalších 75 ha na dosud nezastavitelných plochách.
„Otřesným případem tzv. významné změny je plán na rozšíření skládky v Ďáblicích. V době, kdy základní myšlenkou odpadového hospodářství by měla být recyklace, Praha otvírá prostor pro zisk soukromé firmy z neekologického ukládání odpadků. Návrh změny nemá oporu v Plánu odpadového hospodářství hl. m. Prahy, jde proti cílům Státní politiky životního prostředí i proti zdravému rozumu,“ říká Petr Vilgus, zelený zastupitel z Prahy 8.
„Jedním z absurdních návrhů na „celoměstsky významnou změnu“ je plán na proměnu mateřské školky Na Sychrově v Praze 10 na bytový objekt. Jen v naší městské části nebylo letos uspokojeno několik set zájemců o umístění dětí do předškolní výchovy. Místní občané i Komise pro výchovu a vzdělávání Prahy 10 podporuje rekonstrukci a znovuotevření školky už v roce 2012. Proto smyslu projednávané změny nerozumím,“ říká Zdeněk Vávra, zastupitel MČ Praha 10 za Stranu zelených.
Kromě konkrétních změn v území byla projednána také změna pravidel výškové regulace (Z 2733). „Nelíbí se nám, že mají o výjimkách pro výškové a rozměrné stavby rozhodovat úředníci bez možnosti účasti a kontroly veřejnosti. Hranice pro zákaz výstavby výškových a rozměrných staveb jsou navíc stanoveny často účelově. Hranice se například obloukem vyhýbá území Nákladového nádraží na Žižkově, povolování výškové zástavby tak v tomto prostoru bude o dost jednodušší,“ uvedl Ondřej Rut, místopředseda pražských zelených a zastupitel v Praze 3.
Nesrozumitelná jsou také rozhodnutí Magistrátu týkající se posuzování vlivů na životní prostředí, kdy u změn, které budou mít jednoznačně dopad na životní prostředí, bylo magistrátem rozhodnuto je procesem SEA neposuzovat. Týká se to např. Veleslavína, kde má být místní zahradnictví nahrazeno byty, nebo Čakovic a Újezda u Průhonic, kde se budou stavět byty na zelené louce nebo rozšiřování komunikace v Pitkovicích, která otevírá prostor pro masivní stavění v této oblasti. Přitom posouzení na životní prostředí může posoudit širší vlivy a významně regulovat předimenzovanost, tedy výšku a masivnost navrhované zástavby.
„Zelení jednoznačně upřednostňují práce na novém územním plánu se širokým zapojením veřejnosti před takto předkládanými změnami a požadují vyřadit změny, u kterých nelze obhájit celoměstský význam. Cílem územního plánování by měl být návrat rezidentů do centra města. Stavět za městem na zelené louce je až krajní možností, nikoli celoměstsky významným opatřením, jak jej veřejnosti předkládá magistrát. Pražský magistrát namísto toho nepřehlednými vlnami desítek změn území kouskuje a neřeší je systémově v širších vztazích. Proces územního plánování tím ztrácí na přehlednosti a vytváří korupční rizika,“ uzavírá zelená zastupitelka Zuzana Drhová.
Kontakty:
Zuzana Drhová: 777 230 356
Ondřej Rut: 737 431 945
Petr Vilgus: 602 807 082
Fotografie: Ropable, cs.wikipedia.org