22. 11. 2007
Sparta Praha je nezpochybnitelně tradiční fotbalový klub. Na Letné je doma již více než sto let. Je tedy pochopitelný názor, že fotbalová Sparta na Letnou patří a že zde svým způsobem být musí.
Nemusí. A existují dobré důvody tento názor opravit. Případné přemístění stadionu Sparty někam na okraj Prahy by totiž bylo výhodné pro všechny.
Jako mnoho obyvatel Letné víceméně každou druhou sobotu a sem a tam i v jiných dnech musím snášet nájezdy mnohých ne příliš ohleduplných současníků, kterým zřejmě o fotbal ani moc nejde, což dávají velmi hlasitě najevo. Kvůli takovým „fanouškům“ mají úklidové čety o práci postaráno a policie musí na Letné provádět nákladné manévry. Mimo ně ovšem zápasy Sparty s sebou přinášejí velkou dopravní zátěž. Když už se autem probojujete přes ucpané silnice na území Letné, v době konání zápasů nezaparkujete.
Představa, že by se kapacita stávajícího stadionu měla navýšit – a je úplně jedno, zdali pod hlavičkou „potřebné rekonstrukce“, nebo „národního fotbalového stadionu“, je velmi znepokojující. Jestli by nový stadion přitáhl víc diváků, zda by Sparta hrála lépe, zda by se ta investice skutečně vyplatila nebo jestli by šlo v první řadě o stavbu stadionu jako takovou, netuším.
Nicméně Letná by na atraktivitě nezískala. Fotbalový stadion, obzvlášť pak stadion velký, do centra města rozhodně nepatří. Nové stadiony se dnes staví mimo centra měst, na místech, která nejsou hustě obydlená a která jsou dobře přístupná jak po silnicích, tak veřejnou dopravou. Bayern Mnichov míval dlouhá léta svůj domov v Olympijském stadionu, dnes má několik kilometrů za městem svou velkou, moderní arénu. Přesun byl kontroverzní, také se to mnoha fanouškům nelíbilo – dnes jsou ovšem všichni nadšeni.
Letná je velmi oblíbená rezidenční čtvrť. Nelze přehlédnout příliv nových obyvatel, mladých rodin, které se v posledních letech na Letnou stěhují, zájem o bydlení zde je velký – stačí porovnat ceny bytů s jinými částmi hlavního města.
Obecně je poptávka po bytech v Praze velká a nemyslím, že by v dohledné době opadla.
Představa, že by místo stadionu stály moderní rezidenční domy s parkováním pod zemí, je ve srovnání s nepříjemnostmi spojenými se Spartou velmi lákává. Nejsem odborník na reality, ale zdá se mi být logické, že prodej domů a bytů v jedné z nejdražších částí Prahy by byl pro majitele pozemků (a Sparty) lukrativnější než příjmy související s nějakými třiceti fotbalovými zápasy ve vesměs poloprázdném stadionu.
Osvoboďme Letnou
Na přemístění stadionu Sparty by tedy vydělali všichni – Sparta (a možná i národní mužstvo) by měla moderní a snadno přístupný stadion, její majitelé i stavební firmy lukrativní byznys, Letenští klid a Praha 7 další příliv stovek spokojených obyvatel (a voličů). Za této situace by změna kategorizace pozemků pod Spartou v rámci územního plánu z kategorie Sport a rekreace na Bydlení snad neměla být problém.
Dopřejme Spartě nový, moderní, velkokapacitní, klidně národní stadion. Ovšem někde v místech, o kterých se nedávno v souvislosti s možnou výstavbou národního fotbalového stadionu mluvilo – ve Stodůlkách nebo Letňanech. Věřím, že by se našla i jiná místa.
A osvoboďme tím Letnou od zátěže, která ji sice tradičně, ale jen pro potěšení několika tisíc fanoušků jednoho fotbalového klubu, zbytečně trápí.
Autor: David Binar, zastupitel SZ v Praze 7
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 21.11.2007