18. 12. 2006

Podle Strany zelených je nepřijatelné, aby předseda lidovců řídil ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo rezort místního rozvoje. Vyjednavači ODS, Strany zelených a KDU-ČSL se v pondělí odpoledne znovu sejdou, aby jednali o podobě programu a personálním složení společné vlády.

Odpoledne se chystá schůzka předsedů stran, sejdou se i odborné skupiny, které jednají o průniku stranických programů. Zatímco média čile spekulují o možném personálním obsazení, vyjednavači tvrdí, že nejprve je třeba najít programovou shodu.


Zelení chtějí hlubší dohodu než v červnu…

„Nechceme se jen tak vrátit k trojkoaliční dohodě z června. Jednání musí jít více do hloubky,“ uvedl pro iHNed.cz poslanec Strany zelených a jeden z vyjednavačů Ondřej Liška. Střety v programových otázkách je však podle něj možné očekávat v těch samých oblastech, které byly silně diskutovány i v červnu, tedy především v otázce daní, ekologické daňové reformy a dopravy.

Podle Lišky přijde na pořad jednání také konkrétní postup v integraci Romů. „Budeme požadovat jasné principy, jak tyto problémy řešit a navrhneme vznik agentury pro boj proti sociálnímu vyloučení,“ uvedl poslanec. Hlubší shodu si podle zelených zaslouží také výraznější proevropské směřování vlády.


… a omezení vlivu Čunka

Právě při otázce integrace Romů může podle Lišky nastat problém v osobě nového šéfa lidovců, senátora a vsetínského starosty Jiřího Čunka, který se „proslavil“ vystěhováním romských neplatičů ze Vsetína. Čunek je přitom horkým kandidátem na post ministra práce a sociálních věcí, nebo šéfa místního rozvoje. Šéf lidovců je přesvědčen, že jeho řešení romské problematiky bylo správné a svou účast ve vládě nevyloučil. „Lidská práva, ta opravdová, se vší odpovědností prosazuji, i prakticky, už dávno,“ uvedl po nedělním jednání předsedů tří stran Jiří Čunek. Problémem by podle něj mohly být spíš některé ekologické požadavky zelených.

Zelení však Čunka za jeho jednání dlouhodobě kritizují a nechtějí, aby stanul v čele klíčových sociálních resortů. „Stěží si dokážu představit, že bychom v této věci ustoupili. Pan Čunek může být ve vládě, ale je nepřijatelné, aby stanul v čele právě těchto dvou resortů,“ uvedl Liška s tím, že ale i zde platí, že jednání o personáliích musí předcházet dohoda na programech a cílech nové vlády.

Poslanec zelených také iHNed.cz nastínil, o jaké resorty budou zelení usilovat. „Jsem přesvědčen, že životní prostředí, doprava, kultura či školství jsou oblasti, v nichž jsme kvalifikovanější, než naši političtí partneři,“ uvedl Liška. O jménech však spekulovat nechtěl. „Mohu jen potvrdit, že o jménech se uvnitř strany ještě nejednalo. Je ale jisté, že v tuto chvíli nic z června neplatí,“ dodal.


Bude dohoda před Štědrým dnem…?

Podle Lišky je reálné, že se dohoda na společné vládě skutečně povede vyjednat do čtvrtka, jak si to přeje šéf ODS Mirek Topolánek. „Budeme se snažit, prodlužování politické agónie je ke škodě všech,“ uvedl poslanec.

ODS by neměla mít v budoucí vládě většinu. Nejčastěji se v tomto směru hovořilo o devíti křeslech pro ODS, šesti pro KDU-ČSL a třech pro zelené. ČSSD se rozhodla, že vznikající trojkoalici nepodpoří. ODS, KDU-ČSL a zelení tak stojí před stejným problémem jako v létě, kdy se pokusili vládu sestavit poprvé – ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně mají jen 100 hlasů, což nestačí k získání parlamentní důvěry. V kuloárech se spekuluje o tom, že trojkoalice bude sázet na pomoc rebelů hlavně z řad ČSSD.

Cesko.iHNed.cz, Autor: Jan Osúch
Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek