26. 8. 2014
Čistírna odpadních vod na Císařském ostrově prochází přestavbou v rozporu se smlouvou mezi hlavním městem Prahou a Městskou částí Praha-Troja, ve které se město zavazuje k vymístění kalové koncovky a ke kultivaci vodní linky. Navzdory podmínkám smlouvy však hlavní město kalovou koncovku na ostrově buduje a dokonce se plánuje rozšíření současného areálu čističky na dvojnásobné území.
Trojkoalice s výše popsaným stavem zásadně nesouhlasí a naopak přichází s vlastním řešením, které bude o polovinu levnější. K jeho realizaci nebude potřeba rozšiřovat hranice současného areálu a navíc nabízí likvidaci kalů mimo Císařský ostrov.
Do prostoru stávajících nádrží lze umístit integrovaný biologický reaktor s technologií USBF, který spojuje proces biologického čištění vody a proces separace suspenze aktivovaného kalu do jediného funkčního celku. Důsledkem je ušetření poloviny prostoru a poloviny peněz.
Trojkoalice navrhuje likvidovat kaly spalováním v existující spalovně namísto současného vyhnívání ve dvanáctimetrových věžích na ostrově. Výška technologických zařízení se tak sníží na třetinu. Kal by se místo likvidace v 50 km vzdálených Benátkách nad Jizerou spaloval v 15 km vzdálené spalovně Malešice. Výhledově je navíc možné kaly přepravovat po železnici, místo automobily, které jezdí přes město. Námi navrhované řešení umožňuje splnit smluvní podmínky MČ Praha-Troja.
„Město dlouhodobě neplní závazky vůči MČ Praha-Troja. Podle smlouvy, kterou jsme uzavřeli v roce 2009, mělo město vymístit kalové hospodářství z Císařského ostrova do roku 2015. Dosud však nezačalo ani s přípravou,“ dodává starosta Troji Tomáš Drdácký.
„Námi navrhované technologie umožňují rekonstruovat čističku na polovičním území za poloviční cenu a kaly ekologicky likvidovat ve zhruba třetinové vzdálenosti od ostrova, než se děje dosud,“ řekl Petr Štěpánek, kandidát na primátora.