4. 5. 2010

Pražané v posledních dnech zaregistrovali v ulicích dvě novinky – „občanské hlídky Věcí veřejných“ a bezpečnostní hlídky firmy ABL. Co mají tyto aktivity společného? Víta Bártu, který je generálním ředitelem ABL a trojkou na pražské kandidátce Věcí veřejných.

Tisková zpráva Strany zelených v Praze ze dne 4. května 2010

„Městská část Praha 10 si na období před volbami najala agenturu ABL. Daňoví poplatníci za 2 měsíce strážní služby přijdou o 1,89 miliónu korun. Vedle strážníků městské policie a Policie ČR tak v této městské části bude ještě působit skupina 11 členů hlídek, kteří mají za úkol monitorovat 11 míst v  Praze 10 a dohlížet na veřejný pořádek,“ informoval Roman Rogner, zastupitel za Stranu zelených v Praze 10.

„Bártovy hlídky – ať už v barvách ABL nebo Věcí veřejných – privatizují služby, které má zajišťovat stát a město. Situace, kdy politická strana zřizuje svoje bezpečnostní složky, vyvolává vzpomínky na doby minulé. Proto zelení takové aktivity odsuzují. Není možné, aby soukromá bezpečnostní agentura zasahovala do života občanů na veřejných prostranstvích,“ zdůrazňuje Petra Kolínská, zastupitelka hl. m. Prahy za Stranu zelených.

Strana zelených podporuje zvýšování bezpečnosti v ulicích. Ve svém programu nabízí řešení, která budou motivovat dobré a zkušené policisty, aby ve službách Policie ČR zůstali. Policie se kromě běžné činnosti musí aktivně podílet také na programech prevence kriminality a na komunitním plánování v obcích. K tomu potřebuje úzkou spolupráci s radnicemi a starosty či místními neziskovými organizacemi, spolky a veřejností.

„Rozhodně to nemůže být spolupráce s bezpečnostními agenturami nebo hlídkami politických stran. V případě strany Věci veřejné se domníváme, že porušuje zákon o politických stranách, protože směřuje k vykonávání funkce státních orgánů a snaží se je nahrazovat,“ řekl Petr Vilgus, zastupitel za Stranu zelených v Praze 8.