7. 3. 2008

Starosta městské části Praha 1 Petr Hejma (ODS)je podle svých slov připraven vést dialog s ženskými organizacemi,které ho o to požádají. Podle něj ho za jeho působení ve funkci žádná neoslovila. Reagoval tím na nedávnou interpelaci zastupitelky Lenky Alžběty Duškové (SZ),jež se ho dotázala na osud domu v ulici Ve Smečkách 26,kterýbyl v roce 1949 zrušen a odebrán ženským organizacím.

Ředitelka obecně prospěšné společnosti proFem Marie Saša Lienau ale říká, že ženské organizace se o dialog s radnicí Prahy 1 pokusily již v roce 2003 – doposud ale od bývalého ani stávajícího starosty neobdržely žádnou odpověď.
Pod hlavičkou Asociace pro rovné příležitosti odeslaly podle slov Marie Saši Lienau organizace proFem a Gender Studies žádost o dialog nad budoucností domu ve Smečkách 26 již 25.června 2003. Dopis byl adresován tehdejšímu starostovi městské části Praha 1 Vladimíru Vihanovi (ODS). »Odpověď ani Asociace, ani jednotlivé organizace nikdy nedostaly. Škoda, že nástupce pana Vihana o tom nic neví,« říká Lienau. »Je skutečně s podivem, s jakou tvrdošíjností se ztrácejí či zanedbávají právě žádosti ženských organizací. Historie pokusů o zpětné získání ženského domu ve Smečkách 26 o tom může vyprávět celé příběhy,« zdůrazňuje. Nabídku starosty Petra Hejmy k dialogu s ženskými organizacemi vítá. »Je-li novýpan starosta ochoten s námi mluvit, určitě se na něj obrátíme znovu -tentokrát už silou dvaadvaceti ženských organizací z České ženské lobby,« uvádí Lienau. S tím, že Česká ženská lobby připravuje několik akcí, které na problematiku nevráceného domu ve Smečkách 26 chtějí a mají upozornit. »Určitě pana starostu pozveme,« dodává Lienau.

Dům byl postaven v roce 1931

Historii domu ve Smečkách 26 připomněla ve své interpelaci, adresované koncem loňského roku starostovi Prahy 1 Hejmovi, zastupitelka Lenka Alžběta Dušková. »Dům byl postaven v roce 1931 stavebním družstvem Ženského klubu českého. Byl navržen inženýrkou architektkou Miladou Petříkovou-Pavlíkovou. Stavba byla financována ze sbírek mezi českými ženami a z půjčky Úrazové pojišťovny. Dům byl následně využíván k aktivitám ženského klubu a k různým dalším občansko-společenským setkáním. Po únoru 1948 byly činnosti většiny ženských organizací ukončeny a v září 1949 byl klub zrušen. Vroce 1955 se stal vlastníkem domu československýstát,« uvedla v interpelaci Dušková. Upozornila také na novodobýosud domu. »Po roce 1989 se nově založené,ale i obnovené ženské organizace a spolky žen pokoušely o navrácení tohoto majetku zpět ženským organizacím pro účely jejich práce. Argumentem proti byl problém právního nároku – právní kontinuity a následnictví původního Ženského klubu českého a jeho stavebního družstva. Pokud by se Magistrát hlavního města Prahy, současný majitel domu, rozhodl za symbolickou cenu či zadarmo převést dům na ženské organizace, mohly by ho organizace získat. Jinak je pro jeho navrácení nutnost změny restitučního zákona,« zmínila v interpelaci Dušková.

Církve ano? Ženy ne?

Jak zastupitelka ve své interpelaci také uvedla, ředitelka proFem Lienau vytvořila vizi, jak by dům ve Smečkách jako ženské středisko v budoucnu fungoval. »Základní myšlenkou je vytvořit středoevropské vzdělávací centrum pro ženy s účelem rovného postavení žen a mužů ve společnosti. Toto středisko by fungovalo také jako informační centrum pro ženské spolky a knihovna, k využití by byly studijní místnosti. Dům by se využíval také komerčně, byla by zde kavárna, hotel, pronajímaly by se klubovny. Dům v ulici Ve Smečkách 26 by se stal kontaktním politickým a kulturním centrem pro organizace zabývající se lidskými právy žen,« tlumočila Hejmovi zvažované plány Dušková. Starosty se zeptala také na to, jakou má městská část koncepci ženské podpory ženské politické činnosti a vzdělávání. Hejma přislíbil, že je připraven vést se ženskými organizacemi dialog o všech tématech a oblastech. »A hledat společná řešení jejich problémů,« dodal starosta. Lienau i ostatní ženské aktivistky budoucí dialog vítají. Jak dopadne, ukáže čas. Možnost je dvojí: buď se ženské organizace konečně dočkají spravedlnosti nebo zůstanou, na rozdíl kupříkladu od katolické církve, která má od státu získat miliardy korun, stále jakousi zanedbávanou popelkou.

Autor: Andrea Cerqueirová

Zdroj: Haló noviny 7.3.2008

Celý text interpelace Lenky A. Duškové najdete zde: http://praha1.zeleni.cz/7642/clanek/interpelace-lenky-duskove/