2. 4. 2009
Tato praxe se nelíbí opozičním zastupitelům v Praze 1 a 3. Se svými výtkami ale na zastupitelstvu neuspěli
Granty pro společnosti spojované s některými komunálními politiky? V Praze žádný problém. V uplynulých týdnech se rozhořela diskuse o takovýchto grantech na jednání zastupitelstev Prahy 1 a 3.
„Jsme stále na čele mezi pražskými městskými částmi v rozdělování grantů. Naše spolupráce s neziskovým sektorem je tradičně výborná,“ chlubil se před hlasováním místostarosta Prahy 3 Martin Benda (ODS).
Štědrost, která budí podezření
Ale v diskusi zastupitelstva zazněly pochyby o některých grantech. Zastupitel Martin Valenta (SZ) upozornil na to, že téměř pětinu z rozdělované částky získala sdružení Art frame Palác Akropolis a Public art, která jsou personálně a vlastnicky spojená s radním Pavlem Hurdou (ODS).
„Neříkám, že hudební produkce nepotřebuje naši podporu, ale granty pro Palác Akropolis a s ním spojená občanská sdružení jsou značně nadfinancovány,“ řekl Valenta.
Radní Hurda, ač vyzván opozicí, záležitost nekomentoval.
Kromě uvedených subjektů získalo největší díl z grantů občanské sdružení Přátelé Prahy 3, a to 680 tisíc korun, a občanské sdružení Viktoria Žižkov dostalo 580 tisíc korun.
Pečovatelé opět ostrouhali
Naopak nic nedostala například pečovatelská služba Arcidiecézní charity, asistenční služba a podpora mentálně postižených občanské společnosti Máme otevřeno. Už tradičně žádnou částku neobdrželo občanské sdružení Tanec Praha, které pořádá například taneční festival.
Dramatická a dlouhá diskuse předcházela i hlasování zastupitelstva Prahy 1 o rozdělení grantů. Nejvíc se polemizovalo o grantech na prevenci kriminality a pro kulturu, neboť byly finanční prostředky přiděleny společnostem, jejichž zřizovatelem je Olga Dvořáková, manželka radního Filipa Dvořáka (ODS).
Obecně prospěšná společnost Gallery art factory, jejíž zřizovatelkou je Dvořáková, získala grant 200 tisíc korun z peněz určených na prevenci kriminality. Projekt se jmenuje Kontrolovaná svoboda a chce dát sprejerům možnost realizovat se v Praze 1 legálně a veřejně.
„Rozpočet projektu Olgy Dvořákové i přiřknutá částka mi připadají poněkud nafouknuté, především v porovnání s ostatními granty,“ prohlásila zastupitelka Kateřina Klasnová (Věci veřejné).
V podobném duchu vystoupil i zastupitel Filip Pospíšil (SZ). Proti výtkám se na místě ohradil radní Ivan Solil (ODS) i radní Dvořák.
Koalice se uhájila
„Kdyby se nejednalo o paní Dvořákovou, tak si toho nikdo ani nevšimne. Jde ale především o to, abychom nasměrovali touhu po sprejerství mladých lidí někam jinam než na obecní majetek,“ prohlásil Solil. Zároveň se pochlubil svým synem, jenž je uměleckým sprejerem.
„Moje manželka je zřizovatelkou společnosti, ale její jméno není v projektu nikde zmíněno. Proto se pouštějte do projektu a ne domé manželky, která je občankou Prahy 1, má zde všechny své firmy a řádně zde platí daně, na rozdíl od mnoha jiných subjektů, kterým byl grant poskytnut,“ reagoval radní Dvořák, který o grantech nehlasoval.
Druhým projektem Dvořákové, který získal kulturní grant ve výši 200 tisíc korun, je výstava současného umění pod širým nebem v Dlouhé a Kozí ulici. Na prevenci kriminality letos Praha 1 celkem rozdělila 824 tisíc korun a na kulturu 4,5 milionu korun.
Autor: Jan Piroch
Zdroj: Pražský deník 2.4.2009