13. 10. 2008
„Na Císařské louce stojí řada topolů,“ opěvuje pražskou zeleň známá Hašlerova písnička. Teď by z Císařské louky měl – alespoň podle návrhu architekta, kterého oslovila Praha 5 – vést nový most přes Vltavu. Bude Praha v příštím desetiletí betonová?
Řada českých akademiků se toho obává. Jde o to, že Útvar rozvoje města nyní pracuje na konceptu nového územního plánu. Vyžádal si proto od všech pražských městských částí návrhy dalšího rozvoje území. Z některých radnic přišly vize, podle nichž se má stavět i v parcích nebo na samé hranici chráněných přírodních území.
„Za úplně nejhorší výkřik považuji snahu zastavět Dívčí hrady,“ prohlásil specialista na sledování vlivu životního prostředí na zdraví obyvatel Radim Šrám. V zatím nezastavěné lokalitě Dívčích hradů, která je součástí přírodní rezervace Prokopské údolí, by podle jednoho návrhu mohlo vzniknout svébytné městečko. Podle dalšího tam mají vyrůst domy, školy a tramvajová smyčka.
„Jsou to jen nápady architektů, jak by se to území mohlo rozvíjet. My jsme došlé návrhy nijak neeliminovali, všechno jsme poslali útvaru s tím, že to jeho odborníci vyhodnotí,“ reagoval mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.
S ostrou kritikou většiny navrhovaných změn přišla tento týden komise životního prostředí Akademie věd České republiky. Jejími členy je na třicet vědců a odborníků z univerzit, předsedou je právě Šrám.
Podle komise návrhy svědčí o snaze zastavět každou volnou plochu v metropoli. Úbytek zelených ploch podle komise zvýší hlukovou zátěž a bude mít nepříznivý dopad na tepelný režim ve městě a prašnost.
„U pražských dětí by se to projevilo za deset až dvacet let zvýšenou nemocností,“ dodal Šrám. Narušená imunita by hrozila u deseti procent dětí, pokud se všechny návrhy realizují.
Pro dospělé představují největší riziko kardiovaskulární choroby, které mohou být smrtelné zejména u starších obyvatel.
Podle magistrátu nemůže být o žádném úbytku zelených ploch řeč. Město vykupuje pole na území Prahy a vysazuje místo nich lesy. Kolem Prahy tak vzniká zelený prstenec. „Podle posledních změn zeleň v Praze přibude, a to na 480 hektarech,“ prohlásil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Praha je na tom podle něj v porovnání s jinými evropskými městy lépe.
„V Praze je markantní čím dál větší zahuštěnost a velký tlak na zástavbu volných ploch. Určitě bychom měli udržet zelené vršky podél Vltavy. To je pro Prahu charakteristické,“ sdělila Zuzana Drhová ze strany pražských zelených.
***
Nejohroženější pražské parky a přírodní území
Dívčí hrady, které jsou součástí přírodní rezervace Prokopské údolí (Praha 5) přírodní památka Vidoule (Praha 5) park Cibulka (Praha 5) zeleň v oblasti Kavčích hor (Praha 4) Trojmezí, které je součástí přírodního parku Hostivař – Záběhlice a rozkládají se na něm meandry Botiče ( rozhraní Prahy 10, 11 a 15) Přírodní rezervace Šárka, na jejímž západním okraji má vyrůst golfové hřiště (Praha 6) Nový územní plán Stovky návrhů na další rozvoj Prahy obdržel v těchto dnech Útvar rozvoje města. Všech 57 pražských radnic poslalo útvaru rozvoje své vize dalšího rozvoje území. Každá městská část počítá s novou výstavbou. Zahuštěnost města a úbytek zelených ploch nyní kritizují odborníci z Akademie věd. Realizovat se budou jen některé ze zaslaných návrhů. Vyhodnotí je urbanisté z útvaru a vypracují koncept nového územního plánu. Ten bude platit od roku 2010. Ke konceptu plánu se budou moci vyjadřovat i Pražané. Definitivní podobu nového územního plánu schválí pražské zastupitelstvo.
Autor: Martina Klapalová
Zdroj: Lidové noviny 11.10.2008