25. 8. 2008

Starosta Klánovic u Prahy si snížil plat na úroveň správce hřiště. V Bukové na střední Moravě zase starosta musí sekat trávník. A bývalého prvního muže středočeské Karlovy Vsi čeká sedmileté vězení. Všechny vesnice mají jedno společné – dluhů až nad hlavu.

Ladislav HrabalV Česku je celkem sedmadvacet vesnic, které jsou vysoce předlužené. U dalších osmačtyřiceti dosahují dluhy poloviny jejich celkových ročních příjmů. Takto ohroženo je u nás celkem devět stovek obcí. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů společnosti Czech Credit Bureau. Česká města a obce dluží podle nich dohromady astronomických 112 miliard korun.

UFO a realita

Začátek byl u všech zadlužených vesnic stejný: ukously si příliš velké sousto. Třeba Klánovice u Prahy se pustily do ambiciózní modernistické přístavby mateřské školy za čtyři desítky milionů korun. Na starou budovu školky dnes navazují dva válce s prosklenou střechou, kam si děti chodí hrát.
Připomínají mimozemské objekty.
Ze zahrady k nim však vedou jen dřevěné schůdky přistrčené ke dveřím. Na dodělávky totiž nemá obec peníze.
„Šetříme, kde se dá. Zastupitelé mají poloviční odměny, já mám plat stejný jako správce hřiště,“ krčí rameny starosta Ladislav Hrabal (Strana zelených).
Podobně jako jiní starostové obecní dluhy Hrabal zdědil.
Velké plány rozjel v Klánovicích jeden z jeho předchůdců Oldřich Hanzal (ČSSD). Dodnes je po něm pojmenována hala u místní základní školy. I ta má prosklenou střechu a dvě patra. Na projekt se složily klánovický úřad, hlavní město a EU. „Stále se objevovaly další věci, které bylo třeba k projektu přidat. Třeba protihluková stěna nebo zajištění podloží,“ vysvětluje Hrabal. Obec nakonec investovala do areálu desetkrát tolik, než měla původně v plánu. „Všechny náklady ale sedí, potvrdila nám to kontrola. Naopak se ušetřilo přes sto tisíc,“ hájí se starosta.
Areál vyšel na více než sedmnáct a půl milionu korun. Problém byl, že po smrti někdejšího starosty Hanzala peníze do obce přestaly téct. „Byl to manažer, měl spoustu kontaktů. Na jeho práci už se pak nepodařilo navázat,“ popisuje nezávislý klánovický zastupitel Jindřich Lukáš.

Návsí chodí exekutor

Jiné vesnice jsou na tom ještě hůře. Domašov na střední Moravě nebyl daleko od exekuce. Někdejší zástupci radnice totiž vsadili na stáčení minerální vody a zaručili se soukromé firmě. Projekt však zkrachoval a obecní kase zbyl šedesátimilionový dluh. Nakonec Domašovu půjčil stát i kraj. Obec ale i tak musí prodat veškeré své pozemky a byty.
V Bukové, rovněž na střední Moravě, zase nezvládli stavbu kanalizace. Po zvýšení daně z přidané hodnoty si museli půjčit a obecní dluh se vyšplhal na sedm milionů, což je více než dvojnásobek ročního rozpočtu. Obec nyní šetří, nemá na opravy chodníků a trávu chodí sekat sám starosta.
Do Dobrné na Děčínsku už exekutor dorazil a prodal obecní pozemky. Vesnice měla v době krize zablokované konto a v noci ani nesvítilo veřejné osvětlení. Bývalý nezávislý starosta Martin Forró čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Obec například stavěla vodovod, i když bylo zřejmé, že na něj nemá peníze. Dluhy se vyšplhaly na deset milionů, což se rovná jejímu ročnímu příjmu.
Asi nejznámější zadluženou obcí je Bublava na Karlovarsku. Kvůli nesmyslné a nedokončené stavbě mamutího akvaparku musejí dávat třetinu příjmů na splátky dluhů.

Polovina v červených

Analytici před zadlužováním obcí varují, nedobrý trend se ale letos začal poprvé od roku 1993 obracet. Podle analýzy se loni sice zvýšil počet obcí s nejnižším rizikem krachu, ubylo však vesnic, které mají v seznamu pomyslný červený vykřičník.
„Přestože celková zadluženost měst poklesla, zadluženost na jednoho obyvatele v některých krajích trvale roste. Jedná se třeba o Plzeňský nebo Královéhradecký kraj,“ upozorňuje Pavel Finger z představenstva Czech Credit Bureau. Podle údajů ministerstva financí je zadluženo 3242 z celkového počtu 6244 obcí. Podle zprávy jsou zadluženy téměř všechny obce nad dva tisíce obyvatel.

Autor: Petr Weikert

Zdroj: Týden 25.8.2008