11. 11. 2020

Zažíváme nejintenzivnější výstavbu za posledních 10 let. Přesto ceny bytů neklesají, vyplývá z nejnovější analýzy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

 

“Pokud povolování výstavby trvá okolo pěti let, dostaly se letos do realizace developerské bytové projekty zahájené v době, kdy rozvoj Prahy měli na starost Zelení, konkrétně někdejší náměstci primátorky pro územní rozvoj Stropnický a Kolínská. V nemožnosti developerské výstavby tedy problém dostupnosti bydlení není,” komentuje analýzu spolupředseda pražských Zelených Vít Masare. 

 

“Že se víc staví, neznamená, že bude levnější bydlení, jak občas zaznívá. Úspěšnost developerů rozhodně nesejmula z Prahy povinnost zajistit dostupné bydlení. Proto Zelení v létě 2020 vyzvali vedení Prahy k realizaci 6 kroků pro zlevnění bydlení v Praze. Inspirace pochází z Barcelony, Vídně nebo Kodaně. Důstojné bydlení má být standardem, nikoli luxusem,” říká Monika Horáková, spolupředsedkyně Zelených v Praze 2. Zelení v Praze doporučují vedení hlavního města:

  1. Zřídit bezplatnou právní poradnu pro nájemníky a vlastníky nemovitostí určených k bydlení a spolu s ní uživatelsky přívětivý informační portál pro zájemce o dostupné  bydlení[1]

  2. Stanovit  oblast bydlení jako jednu ze čtyř investičních priorit a vyhradit dostatečné prostředky pro nákup a následnou přestavbu hotelů, hostelů a ubytoven pro trvalé bydlení,

  3. Zajistit organizační kapacitu pro efektivní administraci výkupů a pronájmů a aktivně nabízet výkup bytů za cenu v místě a čase obvyklou.

  4. Aktivně nabízet majitelům prázdných bytů a domů možnost zprostředkování nájmu minimálně na dva roky s městskou garancí

  5. Vytvořit dotační program pro majitele objektů s cílem obnovit bytovou funkci v domech dříve přestavěných na hotely, hostely a kanceláře.

  6. Posílit kompetence hlavního města vůči městským částem a stanovit standardy a povinnosti pro městské části v oblasti bytové politiky.