25. 9. 2018

Tisková zpráva Strany zelených Praha, 25. 9. 2018

V momentě, kdy se pomoc 50 syrským dětem bez rodičů z uprchlických táborů v Řecku nepodařilo prosadit minulý týden hlasováním na úrovni parlamentu, měla by vstřícnou ruku nabídnout Praha. Pražský program integrace cizinců funguje skvěle a může předávat zkušenosti s integrací Syřanů pro celou ČR.

„Praha má kapacitu a zkušenosti s integrací Syřanů a nyní je musíme využít a nabídnout. Proto dnes navrhneme do nového rozpočtu navýšení kapitoly interakce cizinců minimálně o 5 mil Kč. Praha může konkrétně nabídnout pomoc s integrací, poradenstvím, psychosociální pomocí a jazykovou přípravou.,“ uvádí Ondřej Mirovský, lídr pražské zelené kandidátky, který je současně době předsedou komise pro integraci cizinců hl. města Prahy

Pomoc při přijetí těchto dětí mohou nabídnout i neziskové organizace, které mají také praxi s hledáním náhradních rodin a usnadněním integrace.

Strana zelených považuje pomoc bližním v nouzi za základní hodnotu evropské kultury. Pokud nejsme schopni pomoci ani těm nejpotřebnějším, jde o neblahou vizitku naší společnosti.

„V pomoci dětem, které ztratily rodinu ve válečných konfliktech a prošly si cestou do uprchlických táborů jen těžko představitelným strádáním, se chce angažovat řada českých rodin i rodin přistěhovalců, kteří se u nás již úspěšně integrovaly. Pěstounům i případným adoptivním rodičům chceme poskytovat podporu ze strany dětských psychologů a dalších odbornic a odborníků, kteří dětem pomohou vyrovnat se s traumatickými zkušenostmi, integrovat se do české společnosti a zároveň si udržet kontakt se svou identitou,“ dodává Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky za Zelené.