5. 9. 2018

Tisková zpráva Strany zelených Praha, 5. září 2018

Strana zelených chce zrušit parkoviště pro zastupitele na pražském Mariánském náměstí. Opatření souvisí s kultivováním veřejného prostoru v Praze, které zelení dlouhodobě prosazují. Jedná se zároveň o jednu z priorit pro nové volební období vedení metropole.

„Veřejný prostor musí sloužit primárně lidem, nikoliv autům. Zelení to nemají jako planý volební slib, ale jako princip, který dlouhodobě prosazují. Chceme Zelenou Prahu – to znamená zdravé město s fungující dopravou, dostupným bydlením, dobrými mezilidskými vztahy a všude přítomnou zelení,“
Ondřej Mirovský, kandidát na primátora hl. m. Prahy

Vyhrazené parkoviště na Mariánském náměstí slouží pro Zastupitele a Radní Hl. m. Prahy. Veřejnost z něj proto nemá žádný užitek.

„Představitelé metropole by měli jít lidem příkladem. Radnice je snadno dostupná MHD, politik hlavního města nepotřebuje nechat se vozit na zadních sedadlech aut s černými skly, zabírat místo a kazit vzduch v Praze,“
– Petra Kolínská, radní hl. m. Prahy.

Jako starosta Prahy 4 jsem se stejně jako Petra Kolínská vzdal služebního auta s řidičem. Je to důkaz toho, že co prosazujeme navenek, uplatňujeme i sami na sebe. Priorita je pro nás to, aby Pražané mohli jezdit rychle, pohodleně a levně městskou železnicí a městskou dopravou.
– Petr Štěpánek, starosta Prahy 4 a předseda Zelených

Celková koncepce Zelených pro řešení dopravy počítá s rozvojem městské železnice, důslednou podporou MHD, zachováním parkovacích zón v centrální části Prahy a s rozšířením parkovišť P+R na zastávkách MHD na kraji města. Inspiraci čerpají především z měst jako je Hamburk, Kodaň nebo Amsterodam, kde mají Zelení primátorku. Město tam slouží chodcům, cyklistům i motoristům. Také ostatní priority Zelených vycházejí ze znalosti praxe, fungování města a především potřeb jeho občanů.

Zelení představili take své volební priority. Kromě udržitelné dopravy je to i dostupnost bydlení a příprava hlavního města na klimatickou změnu.

Kontakty:
Milan Deutsch, milan.deutsch@emd-pr.cz, Tel: +420 775 556 587
Ondřej Mirovský, ondrej.mirovsky@zeleni.cz, Tel: +420 724833286
Petra Kolínská, petra.kolinska@praha.eu, +420 776552022
Petr Štěpánek, petr.stepanek@praha.eu, +420 608702154