11. 4. 2013
Strana zelených odmítá podporu takzvaných sociálních ubytoven, které jsou synonymem pro obchodování s lidským neštěstím. Trváme na tom, aby byl přijat komplexní zákon o sociálním bydlení.
Ministerstvo pro místní rozvoj chystá investiční podporu pro výstavbu nových sociálních ubytoven. Ministerstvo navíc doporučuje, aby ubytovaní byli podrobeni přísné kontrole (vhodné podle něj jsou kamerové systémy, zákaz či omezení návštěv na určité hodiny, popřípadě jejich zpoplatnění, sprchy na žetony a tak dále).
„Státní podpora sociálních ubytoven by znamenala podporu segregace chudých a odsouvání skupin občanů i jednotlivců na okraj společnosti, odkud je návrat téměř nemožný. To vše je nedůstojné a naprosto nepřijatelné! Život na ubytovnách je stigmatizující, ponižující a omezuje životní šance. Trpí zvláště děti. Bydlí-li v místnosti o 20 metrech čtverečních pětičlenná rodina, je zcela vyloučené, že by se zde mohly děti připravovat na vyučování. Sociální ubytovna není řešením, ale spíše způsobem, jak zamaskovat problém, jak řešení oddálit, odbýt,“ říká 1. místopředsedkyně SZ Pavla Brady a náměstkyně primátora Opavy zodpovědná za sociální oblast.
Ondřej Liška, předseda SZ, k tomu uvedl: „Zelení prosazují přijetí zákona o sociálním bydlení a podporu obcí v plánování a garanci kapacit kvalitních, dostupných a nesegregovaných sociálních bytů a souvisejících služeb. Vláda musí změnit pohled na sociální bydlení a neprohlubovat segregaci a sociálně neúnosnou situaci chudých umísťováním na ubytovny. Stát by neměl prostředky posílat na účet pronajímatelů, kteří využívají znevýhodnění svých nájemníků na trhu bydlení a účtují nepřiměřené nájemné v hygienicky nevyhovujících ubytovnách a bytech. Přijetí kvalitního zákona umožní jasné zacílení na skupinu domácností, které si nemohou dovolit bydlení na volném trhu a jsou na něm zároveň znevýhodněny. Přitom je nutné je, aby stát na tvorbě zákona spolupracoval s organizacemi, které se sociálním vyloučením zabývají a také s lidmi, kteří v sociálním vyloučení žijí.“
„Vláda by měla hledat cesty, jak domácnosti, které na standardní nájemní bydlení nedosáhnou, adekvátně podpořit pro vstup na bytový trh a dát subjektům (soukromým i neziskovým) jasná pravidla v podobě zákona. Kvůli absenci zákona mají města a obce v této oblasti jen omezené možnosti. Nekoncepčním rozprodejem obecního bytového fondu se postupně zbavují možnosti ovlivňovat vývoj situace v oblasti bydlení a s ním souvisejících sociálních problémů. Měst a obcí, které mají zpracovanou kvalitní koncepci sociálního bydlení, je velmi málo. Naše obec má koncepci i pravidla pronájmu sociálních obecních bytů, přesto nám podpora ze strany státu velmi chybí,“ říká Kateřina Jechová, místostarostka pro oblast sociální, zdravotní a bytové politiky MČ Praha 2.
„Neexistence zákona je hlavní důvod toho, že dosud systém sociálního bydlení není upraven. Zákon přinese jasnou definici a umožní vyžadovat po obcích jeho naplnění (tuto povinnost mohou delegovat na jiný subjekt). Zákon jasně specifikuje cílové skupiny všech následných specifických programů a podpor. Zákon může stanovit obecně platné minimální technické standardy sociálního bydlení, na které pak může být navázána podpora MMR (granty na modernizaci) a MPSV (poskytování příspěvku na bydlení). Majitelé, pokud své byty budou chtít vůbec pronajmout, je budou muset dát do souladu s těmito normami. V neposlední řadě zákon umožní snadnější směřování českých i evropských dotací,“ uvedl místopředseda SZ Matěj Stropnický, místostarosta MČ Praha 3 zodpovědný za oblast bydlení.
Tisková zpráva SZ ze dne 11. 4. 2013
Ilustrační obrázek: Ženské domovy