15. 12. 2021

Už přibližně za rok bychom mohli znát novou pražskou radu. Nastoupí Praha s větší jistotou cestu mezi západní metropole, nebo se konzervativním silám podaří otočit kormidlem a triumfálně vyrazit zpět do devadesátých let?

Zelení hodnotí aktuální koalici Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil v Praze jako relativně přínosnou. Jsme rádi, že se Praha hlásí k ekologicky zodpovědné politice a přijala tzv. klimatický plán (byť zatím zůstává z velké části na papíře). Kvitujeme též realistickou bytovou politiku, ačkoli potřebná výstavba či akvizice obecních bytů se příliš protahuje. V oblasti dopravy panují větší výhrady – mohli jsme sice pozorovat důraz na rozvoj tramvajové sítě i pěší propojení a jistou snahu o integraci cyklodopravy, ale ve srovnání s tempem proměny evropských metropolí Praha i tak daleko zaostává. 

Jako Zelení chceme udělat všechno pro to, aby nastolený trend pokračoval i po volbách do Zastupitelstva hl. města Prahy v příštím roce – pokud možno v jasnějších konturách a s větší razancí. Chceme prosazovat a podporovat takovou politiku, která nás přiblíží standardům obvyklým v metropolích na západ od nás. Jako hlavní překážku na této cestě vnímáme pražskou ODS, obzvláště s jejím novým vedením. Ta totiž – rétorice navzdory – svou reálnou politikou veškeré západní standardy dlouhodobě popírá, ať už se to týká klimatické, bytové, dopravní oblasti či jiných.

Vyzvali jsme proto koaliční strany ve vedení Prahy ke spojení sil. Jednáme také s dalšími potenciálními partnery. Chceme udělat maximum pro to, aby Pražané a Pražanky, kteří chtějí město moderní, udržitelné a vstřícné ke všem obyvatelům, nemuseli volit mezi subjekty s velmi podobným programem. Jeden cíl totiž máme společný: dosáhnout takového výsledku, aby po volbách 2022 nedošlo na magistrátu k obratu o 180° a návratu klientelistické politiky typu “bussiness as usual”. 

Rada krajské organizace Praha

Na titulním obrázku je možná podoba Legerovy, kterou před sedmi lety publikoval AutoMat v rámci Vize 2025. Ještě tam úplně nejsme. Vizualizace: Peter Bednár & Idan Zveibil