19. 4. 2021

Strom na Smetanově nábřeží, na dohled od Karlova mostu, se stal symbolem pražského boje za přírodu, transparentnost a hospodárné nakládání s veřejnými rozpočty. Mohutný javor stříbrný, který na místě roste přes 80 let, si získal celkem 5 870 signatářů petice. Společně jsme nakonec vybojovali jeho záchranu. 

Petici iniciovala čtveřice Zelených – Petr Kučera, Vít Masare, Bára Kosíková a Jana Titlbachová – poté, co politici z vedení Prahy 1 (koalice STAN, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a ANO) ignorovali opakované výzvy k tomu, aby zdravý, plně funkční a krásný strom nechali dál žít. Na symbolické ozdobení stromu papírovým srdcem z počátku března jsme navázali svoláním první demonstrace v půli března, založením  „Javorové hlídky“, prvními z následné záplavy článků v médiích a nominováním javoru na Strom roku 2021.

Naše iniciativa se brzy překlopila do spontánního občanského hnutí, které pořádalo hlídky, čtení básní, diskuze, koncerty. Ekologická tvůrčí skupina Remízek natáčela videoreportáže. Na podporu stromu veřejně vystoupili manželé Jaroslav a Helena Uhlířovi, Jan Burian, Bára Hrzánová, Petr Vacek a další. Lidé apelovali na politiky a rozkrývali velmi výběrově a manipulativně komunikované plány radnice na „revitalizaci“ anenského trojúhelníku. Ta počítala s pokácením javoru kvůli zprůchodnění čapadla a má stát 25 milionů Kč (více než 3 miliony pochází z magistrátní dotace, určené naopak na „rozšiřování zeleně, zachování stávajících stromů a zadržování vody“). Jen tak na okraj, dosud žádný kraj v Česku neinvestoval do zadržování vody v krajině tolik peněz, kolik pravicové strany ve vedení jedné městské části hodlaly vynaložit na likvidaci malého parčíku a pokácení vzrostlých stromů na Smetanově nábřeží. 

Kácení stromu, které již mělo všechna povolení, zamezila v první řadě neohrožená blokáda páru holubů hřivnáčů (a stanovisko přivolané České inspekce životního prostředí). Masivní občanský fanklub javoru nakonec dokázal rozhodnutí městské části zvrátit úplně: 21. dubna Praha 1 prohlásila, že po diskuzi s odborníky a Magistrátem od kácení upouští, a na zastupitelstvu hl. m. Prahy se starosta Petr Hejma veřejně zavázal k zachování javoru i k přepracování a řádnému projednávání celého záměru na úpravu Anenského trojúhelníku.

Usnesení zastupitelstva obsahuje větu, že projekt bude dokončen, až strom ztratí svou vitalitu. Bdělost sousedů je určitě na místě i nadále, protože bohužel nejsou řídké případy, kdy bylo ztrátě vitality pomoženo lidskými silami. Chceme však věřit, že javor má před sebou ještě dlouhá léta, kdy bude stínit, okrašlovat a zlepšovat mikroklima přislíbeného parčíku s trávou, lavičkami a vzrostlým platanem, co má nahradit pokácenou lípu.

Projekt Prahy 1 schválený pražským zastupitelstvem počítá s otevřením čapadla ze strany od řeky a vybudováním korza na Vltavě v podobě jednoduchého dřevěného mola. Projektová dokumentace poněkud nestandardně ještě zveřejněna není. Budeme doufat, že v souladu se svým prohlášením městská část Praha 1 celý projekt projedná opravdu otevřeně a partnersky do něj zapojí všechny aktéry – nejen památkáře, experty na městskou zeleň a další odborníky, ale také a především místní občany. Místa, která si lidé vzali za svá, dělají lepší města.