7. 6. 2020

Navzdory ekonomické krizi vláda i nadále usiluje o povolení pro výstavbu nové ranveje Letiště Václava Havla. Zdůvodňuje ji záměrem navýšení objemu cestujících z loňských 17 milionů na 30 milionů ročně.

 

Skupina 11 senátorů, která se připojila k iniciativě Strany zelených “55 miliard pro budoucnost, nebo do luftu?” vyzývá vládu, aby omezené kapacity a prostředky použila k řešení současných nejzávažnějších problémů Česka. Je třeba realizovat řadu opatření proti dlouhodobému suchu, v důsledku dopadů pandemie řešit sociální nouzi lidí nejvíce postižených hospodářskou krizí a investovat do rozvoje regionů, které dlouhodobě hospodářsky zaostávají.

 

Tváří v tvář těmto obrovským výzvám je třeba se vyvarovat prohlubování současných problémů i mrhání vzácnými finančními prostředky. K obojímu bohužel směřuje podpora dalšího navyšování objemu cestujících, kteří do Česka, resp. Prahy mají přicestovat letadlem. Nárůst letecké dopravy je jen těžko slučitelný se snahou o plnění Pařížské klimatické dohody. Přitom Česku i jeho turismu v periferních regionech by mnohem víc prospěl důraz na modernizaci železniční sítě, a to jak přeshraničních spojení, počínaje spojením na Mnichov, tak i vnitrostátní sítě.

 

Svůj apel směřují senátoři rovněž na vedení hl.m. Prahy, které má jako účastník územního řízení historickou příležitost  tento pro Prahu velmi negativní projekt zamítnout a směřovat veřejné prostředky ke skutečně udržitelnému rozvoji metropole.

 

Senátor Václav Hampl k tématu výstavby nové ranveje na ruzyňském letišti připravil na červen setkání odborníků v rámci Fóra pražských senátorů, což je neformální uskupení senátorů zvolených za pražské obvody. Bližší informace budou zveřejněny na internetových stránkách a sociálních sítích.

 

Iniciativa “55 miliard pro budoucnost, nebo do luftu?” plánuje během června získat 1000 podpisů Pražanů za účelem zařadit téma na program jednání pražského zastupitelstva v září 2020.

 

Signatáři výzvy: 

Václav Hampl

Jiří Růžička

David Smoljak

Václav Láska

Marek Hilšer

Ladislav Kos

Petr Orel

Přemysl Rabas

Mikuláš Bek

Jiří Drahoš

Lukáš Wagenknecht

Více na www.55miliard.cz

Kontakt:

Vít Masare, spolupředseda Zelených v Praze, iniciátor kampaně 55 miliard pro budoucnost, nebo do luftu? aneb Letiště Praha nebourat, nerozšiřovat.

607 786 013

Foto: commons.wikimedia.org/wiki/File:Prague_Václav_Havel_Airport_in_2019.02.jpg