27. 2. 2013

Na středečním jednání zastupitelstva Městské části Prahy 8 se očekává bouřlivá diskuze o rozpočtu, který víc než cokoliv jiného připomíná tunel na obecní finance. Jeho enormní schodek je totiž financován prodejem obecního majetku – bytového fondu v Karlíně. Pokud budou schodky podobně vysoké i v následujících letech, Městské části Praha 8 hrozí bankrot do roku 2020. Opozice ze Strany zelených a ČSSD varuje, že schválení rozpočtu v této podobě je jedním slovem hazard.

„Vládnoucí koalice ODS, TOP09, Suverenity a několika komunistů hraje s občany Prahy 8 ruskou ruletu. Navržený rozpočet pro rok 2013 včetně podpory Centra Palmovka způsobí nevratné škody, jejichž výsledkem bude prázdná obecní pokladna,“ říká zastupitel za Stranu zelených Petr Vilgus.
Matematika je jednoduchá. Na daňových a nedaňových příjmech, dále na příspěvcích od státu a magistrátu, získá Praha 8 ročně cca 410 mil. Kč. Jen na provozních výdajích, mezi které nepatří investice a které znamenají pouze přežívání z roku na rok, utrácí ročně cca 640-660 mil. Kč. Znamená to tedy, že schodek pro financování provozních výdajů činí více než 50 % (!). Jinými slovy – samotný provoz radnice včetně různých dárků pro věrné zastupitele způsobuje rychlé rozpouštění privatizačních příjmů. Rozpočet Prahy 8 dále navyšují investiční výdaje Prahy 8. V současné době většina investičních výdajů plyne na financování kontroverzního projektu výstavby nové radnice a obchodního centra na Palmovce, který kritizuje opozice i občané.
„Rozpočtový výhled ukazuje, že se městská část do budoucna uskromňovat nehodlá. Provozní výdaje mají nadále zůstat na úrovni 650 mil. Kč, a to i přes slibované úspory díky nové radnici. Takto budou peníze z privatizace projedeny kolem roku 2020. Nezmění na tom nic ani budoucí příjmy z pronájmu obchodního centra na Palmovce, dle optimistického scénáře 45 mil. Kč ročně,“ říká členka zastupitelstva za Stranu zelených a doktorka ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze Eliška Vejchodská.
Celá situace je navíc ze strany ODS hrocena tak, že každá kritika koalice je vysvětlována jako útok na primátora Svobodu. „Mám pro primátora Svobodu dobrou zprávu. O svůj řetěz nepřijde, neboť na Praze 8 je stabilní koalice ODS, TOP 09, Suverenity a tří komunistů, což dává pohodlný polštář 27 z 45 zastupitelů,“ říká předseda zelených v Praze 8 Josef Kučera.
Zastupitel Strany zelených Petr Vilgus k situaci poznamenává: „Vyzývám zastupitele za TOP09 a zodpovědné členy ODS, aby nehlasovali pro navržený rozpočet. Kmotrovská dvojka Ondřej Gros-Martin Cibulka se rozhodla zruinovat městkou část a pokud tuto jejich snahu podpoříte, stanete se spoluviníky krachu Prahy 8 už okolo roku 2020. Věřím tomu, že něco takového nepřipustíte.“
Předseda SZ v Praze 8 Josef Kučera uzavírá: „Občanští demokraté v Praze 8 po dvaceti letech vlády naprosto ztratili kontakt s realitou. Pobyt osmičkové ODS v opozici, případně i mimo obecní zastupitelstvo, by pro ni mohl mít ozdravný účinek.“
Tisková zpráva Strany zelených v Praze 8 ze dne 27. 2. 2013