17. 5. 2018

Zastupitelstvo hlavního města dnes projednalo první sérii konkrétních opatřeních směřujících ke kultivaci magistrály podle studie architekta Jana Gehla.

“Zastupitelé z TOP 09 a ODS přitom většinou opatření kritizovali, vyslovili se například i proti vzniku nových přechodů pro chodce na magistrále či proti cykloopatřením. Pro mne je to zcela nepochopitelný postoj, který ukazuje na zpátečnícké vidění rozvoje města těchto dvou stran,” říká Petra Kolínská, radní hl. m. Prahy pro územní rozvoj.  

Podle návrhu od dánské architektonické kanceláře Gehl architects je ale zapotřebí s opatřeními nutné začít okamžitě, měla by vést především ke zlepšení podmínek právě pro chodce i cyklisty a napravit špatnou příčnou prostupnost přes magistrálu.


Institut plánování a rozvoje připravil pro dnešní jednání zastupitelstva názorné karty s jednotlivými navrhovanými opatřeními. Nyní se čeká na posouzení odborníky z TSK a projednání s jednotlivými částmi, což zastupitelstvo v únoru požadovalo. Nejvíce viditelné budou úpravy mohou Pražané čekat v okolí I.P. Pavlova a mezi budovami Národního muzea.

“Chápu, že magistrála je výbušné téma, ale přesto mě mrzí, že materiál vzbuzuje v zastupitelstvu takové vášně, a to i proto, že vlastně navazujeme na studie vzniklé během vlády pravice v minulém volebním období. Gehlova studie se navíc snaží o harmonické skloubení všech forem dopravy, včetně té automobilové,” dodal Ondřej Mirovský, volební lídr Zelených do magistrátních voleb a pražský zastupitel

Architekt a urbanista Jan Gehl a jeho tým pomohl zásadně zkultivovat rušné ulice v Kodani, Brightonu, New Yorku, Melbourne, Sydney a v desítkách dalších světových měst. Plánované úpravy na magistrále se týkají především tříkilometrového úseku severojižní magistrály mezi Hlávkovým a Nuselským mostem. Dopravní tepna zde protíná hustě obydlené čtvrti centra města a těsně míjí řadu významných institucí: Národní muzeum, Státní operu či Muzeum hlavního města Prahy. Jedním z cílů změn je tyto instituce lépe propojit a zpřístupnit a zlepšit podmínky pro více než 100 000 chodců, kteří denně magistrálu přecházejí.

Opatření vedoucí ke zklidnění severojižní magistrály v celé délce rada hlavního města slíbila Pražanům již ve svém programovém prohlášení.

—————

Příloha:
Studie Gehl architects je dostupná přímo ve veřejně přístupné studii.
Jednotlivá plánovaná opatření na magistrále najdete na webu IPR v názorných kartách.