18. 5. 2020

Ve čtvrtek 14. května jsme jako iniciátoři  kampaně 55 miliard pro budoucnost, nebo do luftu? (Letiště Praha nebourat, nerozšiřovat!ve spolupráci s hnutím Extinction Rebellion, sedmi pražskými a třemi mimopražskými senátory, starosty Suchdola a Nebušic a celou řadou dalších organizací, spolků a jednotlivců dalšími uspořádali demonstraci před ministerstvem financí na Malé Straně. Byla to první demonstrace po uvolnění karanténních opatření a svým namířením proti rozšiřování pražského letiště vyvolala značný zájem médií.

Záměr vlády ohledně rozšíření druhého ruzyňského terminálu a následné výstavby paralelní ranveje, v celkové ceně 55 miliard korun, je i v době zcela utlumené letecké dopravy stále ve hře. V kontextu klimatické krize podporované přebujelou leteckou dopravou, v kontextu podezřelých úvah o majetkovém vstupu státu do okrajových aerolinek Smartwings, v kontextu krize pražského bydlení pod náporem turismu i v kontextu sucha vyžadujícího obrovské krajinné investice vyvolávají tyto vládní plány na znásobení kapacity letiště ostrý odpor.

„Lidi řeší, jak přežít pandemii a sucho, zatímco vláda tlačí na vedení Prahy, aby jí dalo v územním řízení zelenou pro nesmyslný půl století starý záměr výstavby nové ranveje na ruzyňském letišti. Stávající kapacita pražského letiště byla a je víc než dostatečná,“ říká spolupředseda pražských Zelených Vít Masare. A dodává: „Vláda podepsala Pařížskou klimatickou dohodu a dlouhodobě není schopná plnit její cíle. Naopak vymýšlí záměry, které jdou proti smyslu této dohody. Protestní akce proti navyšování kapacity letiště budou pokračovat a přibývají také podpisy pod peticí na https://55miliard.cz/.“

Foto: Jiří Pilip

Více o akci:

https://a2larm.cz/2020/05/fotogalerie-penize-do-krajiny-nebo-luftu-prvni-postkorona-demo/

https://denikreferendum.cz/clanek/31193-penize-do-krajiny-ne-do-luftu-aktiviste-protestovali-proti-rozsirovani-letiste

https://www.denik.cz/regiony/zeleni-praha-protest-rozsireni-letiste-nebusice-extinction-rebellion.html

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kolem-50-lidi-dnes-protestovalo-proti-rozsireni-prazskeho-letiste