12. 7. 2023

 Odborníci i zástupci a zástupkyně pražských organizací a spolků – například Arniky, Automatu, Pěšky městem, Fridays for Future a dalších – vyzvali k dialogu nad zklidňováním automobilové dopravy v Praze. Pod petici, která vyzývá město ke snížení základní povolené rychlosti v ulicích širšího centra Prahy na 30 km/h, sbírají podpisy veřejnosti. Zelení jsou samozřejmě u toho, zavedení limitu 30 km/h jako základní rychlosti uvnitř městského okruhu je součástí našeho programu už od minulých voleb.

Návrh v podstatě spočívá v obrácení stávajícího systému, v němž je základní rychlost ve městě 50 km/h a z tohoto pravidla existují tisíce výjimek. Zástupci iniciativy jsou přesvědčeni, že primární funkcí města je jeho obytnost a že rychlostní limit 30 km/h je ověřený dopravní režim, v němž se jednotlivé módy dopravy dokáží k sobě chovat ohleduplně a vzájemně se neobtěžovat. Proto si myslíme, že by rychlost třicet měla platit všude, kde žijí a pohybují se lidé, a z tohoto pravidla by mělo existovat jen nemnoho odůvodněných výjimek.

„Chceme jednat s městem o tom, jak přispět k cílům, ke kterým se město samo zavázalo. Věříme, že politici a političky své proklamace o tom, že bezpečnost a zdraví lidí je pro ně priorita, myslí vážně. Jsme otevřeni dialogu o parametrech našeho návrhu, protože si uvědomujeme, že město je složitý organismus, ve kterém je třeba vyvážit všechny zájmy,říká Matěj Michalk Žaloudek, člen našeho pražského vedení a také petičního výboru „30 pro Prahu“.

Na stránkách iniciativy vedle možnosti podpisu petice najdete veškeré informace, proč zavedení „třicítky“ považujeme spolu s autory a signatáři za dobrý nápad.  Jedním z míst, kde je možné petici fyzicky podepsat, je i naše sídlo – Zelená klubovna na náměstí Hrdinů 1025/8 v Praze 4, a to v pondělí až středu v 11.00 – 17.00 h.