6. 2. 2023

Pražské Spolu, Piráti a STAN ohlásili dohodu na složení rady hlavního města. Pokud Pražané a Pražanky mohli přece jen ještě doufat, že nominace koalice Spolu nebude znamenat návrat konzervativních pořádků, dnešním dnem tato naděje skončila. U mnoha nominantů Spolu navíc hrozí, že neplánují věnovat se své práci na plný úvazek. 

Primátorem se má stát Bohuslav Svoboda, který se nechce vzdát svého poslaneckého mandátu. Deklarovaný důvod, že bude ve sněmovně reprezentovat zájmy Prahy,  je přitom směšný, koalice Spolu samozřejmě má ve sněmovně několik dalších poslanců zvolených za Prahu. Bude se MUDr. Svoboda věnovat nadále i porodnictví? Nervozitu vzbuzuje to, že primátor Svoboda má být zodpovědný za energetiku, která by si zasloužila obrovskou pozornost nové rady. V kampani prokázal, že jeho znalosti současných trendů jsou chabé. 

Náměstkem primátora má být Jiří Pospíšil, nechvalně proslulý svými styky a společnými dovolenými s aktéry v kauze Dozimetr.  Je nejen stále úřadujícím europoslancem, ale zároveň i ve střetu zájmu coby předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Náměstkem by měl být jako neuvolněný, což naznačuje, že za něj práci bude vykonávat spíše uvolněný předseda výboru Jan Wolf

Jako Zelení považujeme tento souběh funkcí za nepřijatelný, europoslanci by se měli své práci věnovat naplno. A TOP 09 by měla dokázat, že má i jiné lidi než kamarády kmotrů. 

Další náměstkyní se má stát Alexandra Udženija, ačkoliv je zároveň starostkou Prahy 2. Udženija reprezentuje pražskou ODS posledních 12 let v celé její asociální cyničnosti. Je absurdní, že této radikální pravicové dogmatičce se koalice rozhodla svěřit sociální věci a bydlení. Ohrožena je tak celá práce radní Johnové z minulého volebního období i solidární bytová politika. Ani u Udženije ale není jasné, zda se své roli vůbec plánuje věnovat. Jako Zelení považujeme za zcela absurdní souběh funkce starostky a radní hlavního města, což jsou obě práce na plný úvazek za šesticiferné měsíční platy. Věříme, že paní starostka opravdu vážně nepřemýšlí o tom, že by starostkou zůstala. 

I Michal Hroza (TOP 09) je v současnosti místostarostou Prahy 4 a Zdeněk Kovářík (ODS), proslulý blokováním výstavby tramvajové trati či žalobou města za zřízení přechodu v Praze 4, je na stránkách MČ Praha 1 veden jako zástupce tajemníka. 

Zdá se, že sezení nejméně na dvou židlích je základní předpoklad pro nominace Spolu do rady.

Věříme, že noví radní si tyto souběhy funkcí do ustavujícího zastupitelstva vyřeší, aby se své práci mohli věnovat naplno. 

Programové prohlášení zatím koalice nepředstavila, situaci budeme nadále sledovat.