Na Smíchově ubude další prostor pro školku, park nebo hřiště. Společnost Hochtief Development totiž chce vybudovat 173 bytů na pozemcích, které územní plán předurčuje pro veřejné vybavení. Změnu plánu projedná v pondělí odbor územního plánu magistrátu.
„V Praze 5 jako opozice evidujeme v poslední době velkou vlnu takových účelových změn, které rozhodně nejsou ve veřejném zájmu. Koalice Milana Jančíka nemá jasnou strategii zužitkování pozemků ve své městské části a potom přichází o místa, kde by mohla vyrůst hřiště nebo sociální byty,“ říká zastupitel Prahy 5 za Stranu zelených Ondřej Velek. Vedení radnice se k projektu s názvem Rezidence Park Mrázovka na rohu ulic Na Zatlance a Ostrovského včera nevyjádřilo. Tiskový mluvčí radnice Radovan Myslík byl na dovolené a místostarosta Petr Horák o projektu nevěděl.
Městská část se tak připraví o území, na kterém mohla podle územního plánu prosadit veřejně prospěšnou stavbu. O tom, že se jí takových možností spíše nedostává, svědčí i nedávná výpověď z nájmu občanskému sdružení Šance. To se musí vystěhovat z prostor v Nepomucké ulici. Vuvolněném domě hodlá radnice obnovit školku.
Podle Velka se městská část chová podobně nekoncepčně i jinde. „Místo aby si nechala pozemky na výstavbu domu s pečovatelskou službou, prodá je developerovi, pak od něj draze několik bytů vykoupí a prohlásí je za sociální,“ tvrdí zastupitel.
Praha 5 se podobně jako ostatní městské části potýká s problémem nedostačující občanské vybavenosti pro obyvatele nových bytových komplexů. Developeři zužitkují každý kousek volné parcely a promění ho v bytový dům, málokde ale projekt doplní také obchody, hřištěm nebo školkou. O tom, jak přesně bude vypadat projekt Rezidence Park Mrázovka, zatím nemá přesně jasno ani developer. „Projekt je teprve v začátcích, ale určitě počítáme s nějakými obchody, zelení nebo dětským hřištěm, jednoduše ekologickým bydlením,“ vysvětlil jednatel Hochtief Development Peter Noack. Podle něj se začne stavět nejdříve v polovině příštího roku.
Pozemky ohraničené prudkým svahem parku Mrázovka a ulicemi Na Zatlance a Ostrovského už patří developerovi. Ten výstavbu v bývalém areálu Výzkumného ústavu chladírenské techniky považuje naopak za přínos pro čtvrť. „Areál už nejméně osm let chátrá, je opuštěný, jen se v něm parkuje. My provedeme dekontaminaci, strhneme staré domy a místo oživíme,“ tvrdí Noack. Odbor ochrany životního prostředí magistrátu už loni na podzim rozhodl, že u projektu nebude posuzovat vliv na životní prostředí, protože podle zjišťovacího řízení nemůže bytový dům s podzemními garážemi přírodu ani zdraví lidí ohrozit.
Autor: Jana Nováková
Zdroj: Lidové noviny 31.5.2008