27.8.2007

Odvětrávací komín městského okruhu má být umístěn na Ořechovce

„Nejsme proti stavbě tunelů.“, tvrdí obyvatelé Střešovic. Ale místo toho, aby zaručili dýchání čistějšího vzduchu, se možná stane pravý opak. Jeden z odvětrávacích komínů severozápadní části městského okruhu má být totiž umístěný v pražské Ořechovce, přímo uprostřed vilové čtvrti.


Jan CÍFKA, o. s. Životní prostředí Střešovice – Ořechovka
——————–
Když tady ty jedy to bude foukat po desítky let, my všichni to budeme dýchat, a ty děti, ty děti to budou dýchat desítky let. To mně vadí.

Martina KVAŠOVÁ, redaktorka
——————–
Výdechový komín u tunelu, který povede z Myslbekovy na Prašný most, má být vysoký čtrnáct metrů a ročně bude vypouštět o třetinu víc oxidu dusíku než třeba teplárna v Michli, která má komín desetkrát vyšší.

Eva TYLOVÁ, místopředsedkyně výboru pro životní prostředí /SZ/
——————–
Množství těchto látek bude tak veliké, že bude mít zdravotní následky, a je třeba tyto zdravotní následky prozkoumat a je samozřejmě potřeba udělat nápravná opatření. To znamená uvažovat o filtrech.

Petra KOLÍNSKÁ, zastupitelka hl. města Prahy a Prahy 6 /SZ/
——————–
Rozptylové studie nejsou udělány dobře a ta stavba nikdy neprošla posouzením vlivu na životní prostředí.

Martina KVAŠOVÁ, redaktorka
——————–
Investor stavby, město Praha, oponuje: „Vše je v souladu s předpisy a měnit odvětrávací systém v této fázi projektu je prý už téměř nemožné.“

Jiří TOMAN, ředitel odboru městského investora
——————–
Studie jednoznačně prokázala, že tento výdechový objekt, tak jak je v tuto chvíli naprojektován, vyhovuje všem platným českým státním normám. Nicméně pro další zlepšení, další lepší rozptyl emisí z tunelu by zvýšení této výšky výdechového objektu ještě pomohlo.

Martina KVAŠOVÁ, redaktorka
——————–
Výdechový komín v Ořechovce není jediný, který je plánovaný blízko hustě obydlených oblastí. Další budou stát například ve vilové čtvrti v Bubenči nebo přímo proti pražskému místu oddechu – Stromovce. Například komín větracího systému Strahovského tunelu, který funguje už devět let, podle ekologů životní prostředí tolik neohrožuje. Je totiž dostatečně vysoký a od nejbližší zástavby vzdálený asi tři sta metrů.

 Zdroj: ČT 1 | 25.8.2007 | 12:05 | pořad: Týden v regionech – Praha

Publikováno: Autor: admin