30. 11. 2017

Pražští Zelení na dnešním zastupitelstvu podpoří petici občanů proti omezení jízdy cyklistů na Praze 1. Rozsah zákazu by měl zásadní vliv na cyklistickou dopravu – dopadl by asi na polovinu cest vykonaných na kole na Starém Městě. V dubnu ho iniciovala Městská policie Prahy 1.

 

„Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Regulovat pohyb různých pseudovozítek, na kterých se pohybují turisté, lze jistě i jinak než vykázáním cyklistů z centra města. Vzhledem k naší snaze umožňovat Pražanům snadnější pohyb po městě by byl zákaz Prahy 1 krok špatným směrem. Měli bychom překážky odstraňovat, ne je vytvářet,“ uvedla Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice), náměstkyně primátorky hl. m. Prahy.

Občané Prahy 1 interpelovali proti tomuto omezení na zastupitelstvech MČ Praha 1 v červnu a září 2017. Spolek Auto*Mat inicioval elektronickou výzvu proti zákazu, ke které se přihlásilo do října přes 2500 lidí. Písemnou petici spolku podepsalo 1337 Pražanů.  Proti záměru se také vyjádřila Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu. Spolek navrhl alternativní záměr – postupné zásadní zlepšení nevyhovujících podmínek pro cyklistickou dopravu v centru Prahy a tím i zvýšení bezpečnosti všech účastníků provozu.

„Cyklistika je plnohodnotnou součástí městské dopravy. Šetří životní prostředí ve městě i místa v MHD. Jsme zásadně proti záměru Prahy 1 omezit jízdu na kole na Starém Městě. Naopak – mělo by postupně docházet ke zlepšení nevyhovujících podmínek pro cyklistickou dopravu v centru Prahy, aby se dále rozvíjela,“ dodává Ondřej Mirovský, spolupředseda pražských Zelených.

Co se týká bezpečnosti pohybu cyklistů po pěších zónách, nebezpečí nehody je zanedbatelné. Podle analýzy nehod evidovaných policií ČR v pěších zónách v letech 2007-2016 byly evidovány pouze tři srážky cyklisty a chodce, dvě srážky cyklisty a auta, zatímco srážek chodců s autem bylo 21.  Objízdné trasy v silném provozu naopak vykazují výrazně větší nehodovost cyklistů.
O záměru těchto omezení, který připravuje Odbor dopravy MČ Prahy 1, budou jednat zastupitelé na svém zasedání 30. 11. 2017. Změny by se měly týkat řady celoměstských cyklotras: A24: Újezd – Můstek – (Vinohrady – Malešice) – Dolní Počernice – Dubeč – Královice, A25: Staroměstská – nám. Republiky – Žižkov – (Hrdlořezy – Kyje – Hostavice – Dolní Počernice – Běchovice – Újezd nad Lesy), A242: Můstek – nám. Republiky, A251: nám. Republiky – Štefánikův most, A252: nám. Republiky – Florenc – Karlín – (Palmovka – Balabenka – Vysočany).

Kontakt:

Petra Kolínská, petra.kolinska@zeleni.cz, 776 552 022

Ondřej Mirovský, ondrej.mirovsky@zeleni.cz, 724 833 286