11. 10. 2017

 

Takzvaní ruličkáři jsou na ulici působící podvodníci, kteří bez licence podvádějí turisty při výměně peněz. Místo platných korun jim prodávají jiné měny, které mají výrazně nižší kurz, než je česká koruna. Nejčastěji běloruské rubly. Cena tisíce běloruských rublů přitom odpovídá ceně pouhé jedné koruny. Státní i městská policie nebyla dosud v potírání ruličkářů úspěšná.

Druhým problémem jsou směnárny, jež lákají na nulové komise (příplatek za provedení směny měn), ale zároveň mají velmi nevýhodný kurz. Tato praxe je bohužel zcela legální.

Obě témata, na něž v minulých měsících upozorňoval známý aktivistický investigativní reportér portálu Stream.cz Janek Rubeš, projednával výbor pro legislativu zastupitelstva hlavního města Prahy. Předseda výboru Ondřej Mirovský požádal o vyjádření zástupce Policie ČR a Městské policie HMP. Na dnešním jednání legislativního výboru by měly být projednány další kroky vůči směnárnám, jejichž podnikání nese znaky klamavé reklamy.

Praha je pro turisty velice oblíbená destinace. Bohužel je také neslavně známá podobnými praktikami. Je nutné konečně přijmout jasná opatření, která turisty ochrání před podvodníky, kteří zneužívají skuliny v předpisech a důvěru cizinců,“ řekl Ondřej Mirovský, předseda výboru pro legislativu zastupitelstva hlavního města Prahy a spolupředseda pražských Zelených. „Naštěstí i díky tlaku ze strany výboru se městská Policie nově snaží informovat turisty o směnárnách, které klamou a okrádají turisty,“ dodává Mirovský

Hlavní město zároveň nechává prověřit, zda prostory v majetku města nejsou pronajímány směnárnám, které tyto praktiky provozují. Zároveň prověří možnost vypovězení nájemní smlouvy těmto podnikatelským subjektům.

Kontakt:

Milan Deutsch, milan.deutsch@emd-pr.cz, T: 775 556 587

Ondřej Mirovský, ondrej.mirovsky@zeleni.cz, T: 724 833 286

Foto: facebook Janka Rubeše https://www.facebook.com/noisebrothers