7. 4. 2009

Překrásný výhled na Vyšehrad, Dívčí hrady, ale i Pražský hrad se po dlouhých letech otevřel návštěvníkům parku na Kavčích Horách.

Pražský magistrát a Česká televize se spojily a nechaly zde odstranit asi padesát let starý polorozpadný plot okolo bývalého lomu nad plaveckým stadionem v Podolí. Tak se podařilo nově zpřístupnit přírodní památku Podolský profil.
Návštěvníci nepochybně ocení to, že byla zároveň upravena zdejší zanedbaná zeleň. Zmizely nevzhledné náletové keře a stromy, které dosud bránily ve výhledu ze skály.

Plot už dávno neměl žádný smysl

Petr Štěpánek„Pozemek lomu byl v šedesátých letech minulého století oplocen jako součást plaveckého stadionu, aby k bazénům nepronikali lidé bez zaplacení vstupného. V posledních letech ale již plot neplnil svoji funkci. Na mnohých místech byl roztrhaný a popadaný,“ vysvětluje městský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.
Český svaz tělesné výchovy, jako provozovatel plaveckého bazénu, si postavil nový plot uvnitř svého areálu dole pod svahem. Starý plot tak ztratil veškeré opodstatnění.

Hodně pomohli dobrovolníci

Stav plotu se nelíbil ani nuselské radnici, jejíž stavební úřad vyzval vlastníka pozemků, tedy Českou televizi, k nápravě.
Plot pak na objednávku ČT odstranili dobrovolní hasiči ze Stříbrné Lhoty. Konstrukci plotu, kterou svíraly zarostlé stromy a křoviny, uvolnili členové Hnutí Brontosaurus, které dlouhodobě zajišťuje práce spojené s údržbou přírodní památky Podolský profil. O odborné ošetření zeleně se postaral pražský magistrát. „Bylo odstraněno několik náletových dřevin, hlavně keřů, ale také tři smrky s kůrovcem a sedm malých náletových jasanů, které prorostly plotem. Kmeny jsou již odvezeny, větve se stále na místě štěpkují,“ řekl Štěpánek.

Jeden z nejhezčích pohledů na město

Podolský profil„Po odstranění plotu park na Kavčích horách získal nový rozměr a také se zde nabízí několik kouzelných scenérií. Jak říkají četní návštěvníci parku, je to jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu, kde v jednom výhledu máme Vltavu, Vyšehrad, Pražský hrad i Petřín,“ doplnil radní Štěpánek.
To potvrzuje i Jiří Bárta z blízké Kaplické ulice, který po promenádní asfaltové cestě chodí denně se svým psem.
„Vypadalo to tady dost zarostle a ošuntěle. V křoví někdy přespávali i bezdomovci. Nyní se cesta stala mnohem hezčí a snad i bezpečnější,“ ocenil výsledky úprav Jiří Bárta.

Autor: Jan Piroch

Zdroj: Pražský deník 7.3.2009