29. 10. 2007

Letenské pláni a přilehlým ulicím hrozí už za tři roky dopravní kolaps. Kvůli novým stavbám bude vážně narušen její charakter. „Není na to připravena, navíc se tam zhorší životní prostředí,“ varují urbanističtí experti. Petici za záchranu Letné proto už podepsalo přes patnáct set lidí.


Debata nad budoucností tohoto oblíbeného místa, které stovky Pražanů využívají k odpočinku a sportu, se však netočí jen kolem Kaplického knihovny, ale i kolem prostoru o pár desítek metrů dál.
Obyvatele Prahy 7 možná čeká v roce 2010 nemilá věc – přestavba fotbalového stadionu Sparty na Národní fotbalový stadion. Na místě, kde kdysi stávala Stalinova socha, by navíc mělo vzniknout velké oceanárium. Historik architektury Zdeněk Lukeš upozorňuje, že stadion se bude hojně využívat po celý rok. „Aby se alespoň část peněz do stavby vrátila, budou tam estrády nebo koncerty, takže protější pláň bude takřka pořád plná parkujících aut a autobusů,“ naznačuje Lukeš.
Proti plánům na dramatické úpravy protestují nejen letenští rezidenti, ale i Strana zelených.
A experti v oboru urbanistiky jim dávají za pravdu. „Jakoukoliv aktivitu, která souvisí s vysokým počtem návštěvníků, chápu jako chybu. Národní stadion tam nepatří, oceanárium také ne,“ míní Jan Mužík z Fakulty architektury ČVUT.
Nový fotbalový stadion by na Letné rád viděl Českomoravský fotbalový svaz. Loni v květnu se na tom dohodl místopředseda fotbalového svazu Vlastimil Košťál s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem.
Takový nápad se však nezdál primátorovi Pavlu Bémovi. „To určitě ne! Nakonec bychom mohli rovnou propojit olympijský stadion a novou Národní knihovnu,“ bouřil se.
Magistrát navíc schválil v červenci roku 2005 projekt stavby oceanária na místě bývalé Stalinovy sochy. Jeho dominantou by měla být obrovská nádrž s 2,2 milionu litrů slané vody, jíž by procházel vyhlídkový tunel z bezpečnostního plexiskla.

Autor: Pavel Eichler

Zdroj: Mladá fronta dnes 27.10.2007