27. 2. 2019

Stovky měst po celém světě řeší hrozící ekologický kolaps s přímými dopady na bezpečnost obyvatel Česka. Vedení Prahy mezitím řeší simulaci Arktidy v pražské zoo a investičně náročné stavební megaprojekty z minulého tisíciletí. Mnohé z nich nejsou dosud hotové mj. proto, že nikdy neoplývaly přínosem pro životní prostředí. Navíc, jestli kdy budou realizované, tak nejdřív v tak vzdálené době, že už to podle OSN bude z hlediska naší bezpečnosti úplně jedno.

Občanům, kteří od ledna žádají vedení Prahy, aby se postavilo za jejich budoucnost a revidovalo své strategie ve světle aktuálních hrozeb, posílá vedení Prahy výmluvy na vlastní neinovativnost a absenci ambicí. Když současně vláda na jejich ochranu rezignovala, proč se nesnaží aspoň vládě opoziční strany ve vedení hlavního města?

“Investiční rozpočet Prahy pro rok 2019 počítá s investicemi na simulaci Arktidy s ledními medvědy v pražské zoo, na pavilon medvědovitých šelem, na pavilon pand velkých, na pavilon goril nebo na pavilon australské zvířeny v pražské zoo. To jsou náhrady za devastované životní prostředí a hračky, ne řešení bezpečnostních problémů, které ohrožují blízkou budoucnost obyvatel Prahy i živočišných druhů, které v pavilonech najdeme” uvádí Vít Masare, spolupředseda Zelených v Praze.

Dle dostupných informací a vyjádření primátora Hřiba a náměstka pro životní prostředí Hlubučka rozpočet pro rok 2019 nikterak nepočítá s extra penězi na ochranu obyvatel Prahy před dopady klimatických změn.

“Další stovky milionů jdou na na zvyšování kapacit pro automobilovou dopravu, jejíž růst v desetiletích, kdy se takovéto stavby realizovaly, je přitom jednou z hlavních příčin společných bezpečnostních problémů,” dodává Vít Masare.

Očekávaný nedostatek vody pro průmysl, zemědělství a lidi, zvýšený tlak na migraci do Evropy a nedozírné vymírání živočišných druhů včetně hmyzu zásadního pro ekosystém, na kterých se Praha dnešním nastavením svého fungování v rámci Česka zásadní měrou podílí, tak zůstávají danajským darem dnešních politiků pro ty mladší, kdo dnes nerozhodují. Společně dnes bojujeme o naši budoucnost.