27. 3. 2009

Obyvatelé prohrávají s úředníky boj o zelené území, nazývané Trojmezí a ležící mezi Hostivaří, Záběhlicemi a Chodovem.

Trojmezí leteckyZastupitelé hlavního města totiž včera po zdlouhavých dohadech potvrdili rozhodnutí městských radních, aby bylo území na hranici Prahy 10, 11 a 15 zařazeno mezi celoměstsky významné změny v územním plánu. To znamená, že město nebude čekat na nový plán, ale změna bude schválena přednostně. A pak sem případně budou moci nastoupit stavbaři.

Trojmezí je nyní v městských plánech vedeno jako zeleň a orná půda.
Proti rozhodnutí se postavili nejen opoziční zastupitelé, ale i Pražané, kteří podepisují petici, aby město Trojmezí nezastavělo. Tu již podepsalo asi patnáct tisíc lidí.

„Jsme přesvědčeni, že se zde nemá stavět, zlikvidovala by se tím část parku,“ uvedl autor petice Jan Chvátal ze Střediska ekologické výchovy v Toulcově dvoře, který se nachází poblíž.

Opozice neuspěla

Eva TylováK signatářům petice se přidali také opoziční zastupitelé. Ti požadovali, aby se o Trojmezí včera vůbec nejednalo. „Je absurdní tvrdit, že změna je v zájmu lidí, je to v zájmu někoho, kdo si pozemek koupí,“ řekla zastupitelka Eva Tylová (SZ).
Cena pole v Praze je asi 50 až 100 korun za metr čtvereční. Po změně územního plánu by se zvedla až čtyřicetinásobně.

Město s názory opozičních zastupitelů nesouhlasí. „Jde o nedorozumění. My neschvalujeme změnu územního plánu, ale to, abychom vůbec mohli začít tuto lokalitu nějak řešit. Dáváme v podstatě jen pokyn, aby se na tom začalo pracovat,“ tvrdí radní Martin Langmajer (ODS), který má územní rozvoj metropole na starosti.

Město se podle radního nikdy nechystalo, že by Trojmezí chtělo zastavět. „Nikdy jsme neřekli, že ho zastavíme. Pokud se tam bude někdy stavět, což nyní nelze říct, tak pouze málo, nebude to více než dvě stě bytů. Jezera tam zůstanou, zeleň i plochy pro rekreaci a sport,“ uvedl Langmajer.

Kolik domů by se v budoucnu stavělo, nikdo neví

Odpůrcům chystané změny územního plánu vadí, že v současné době nikdo není schopen říct, na jak velké části Trojmezí by se mělo stavět. „Nikde není zmíněno, jak velké území má být zastavěno, což otevírá prostor pro investiční lobby,“ řekl opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

V části tohoto zhruba dvě stě sedmdesát hektarů rozlehlého území navíc žijí vzácní brouci, například zvlášť chráněné druhy zlatohlávka nebo prskavce malého a velkého.

Problém je podle Pocheho také v tom, že s podnětem ke změně územního plánu přišla jménem Prahy 11 a 15 radnice desáté městské části. „Rada Prahy 11 ani rada Prahy 15 navíc o tomto podnětu vůbec nehlasovala, přitom i jejich obyvatel se významně dotýká,“ řekl Poche.

Autor: Aleš Berný

Zdroj: MF Dnes 27.3.2009