11. 2. 2009

Ve Velkém sále zastupitelstva Magistrátu hlavního města Prahy se v prosinci uskutečnila konference „Zdravá města – společně na cestě do Evropy již 15 let“, pořádaná Národní sítí Zdravých měst ČR (NSZM) u příležitosti patnáctiletého výročí působení této asociace v České republice.


Petr ŠtěpánekKonference se věnovala výsledkům dlouhodobé spolupráce Zdravých měst, obcí a regionů s partnery a také tématům, jako jsou finanční zdroje pro rozvoj měst, udržitelná energetika nebo podpora zdraví. „Aktivity Zdravých měst, obcí a regionů představují inspiraci pro všechny samosprávy v České republice. Jsem rád, že se toto setkání konalo na půdě Hlavního města Prahy, které také realizuje některé z aktivit vedoucích ke zdravému a udržitelnému prostředí pro obyvatele města,“ řekl radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek, který nad akcí převzal záštitu. Během patnácti let činnosti NSZM se tato asociace, zastřešená stejně jako v celé Evropě Světovou zdravotnickou organizací (WHO), rozrostla z původních jedenácti členů v roce 1994 až na dnešních 88 členských měst, obcí a regionů. Členové asociace spolupracují s odbornými partnery a sdílejí užitečné postupy při řízení úřadů i v konkrétních tématech, jako je doprava, energetika nebo podpora zdraví. Programy a finanční zdroje pro kvalitní rozvoj měst představila zástupkyně Evropské komise Brigitte Luggin a také ředitel Odboru strategie a koordinace politik Ministerstva pro místní rozvoj Igor Hartmann. Aktivity evropské asociace místních samospráv Energie-Cités, jejímž členem se aktuálně NSZM stává, prezentoval její ředitel Gérard Magnin. NSZM se ve spolupráci s EnergieCités v současnosti podílí mimo jiné na projektu Display, který se věnuje problematice energetického štítkování budov.
Odpolední část konference byla věnována dvěma paralelně probíhajícím tématickým workshopům. Během semináře na téma „Udržitelná energetika“ se mohli jeho účastníci seznámit s úspěšnými postupy ve švédském městě Växjo a v anglickém Bristolu. Workshop na téma „Podpora zdraví“ se zabýval zejména problematikou zdravotních plánů měst a krajů České republiky.

Zdroj: Veřejná správa 5.2.2009